Kibice gości wrócą na stadiony po Mundialu

Prezes AfA – Claudio Tapia obiecał, że od nowego sezonu na meczach argentyńskiej Superligi znów regularnie będą pojawiali się sympatycy drużyn przyjezdnych. Wszystko wróci do normy w tej kwestii po aż pięciu latach stadionowych restrykcji.

Zakaz wstępu dla kibiców gości na mecze Primera División de Argentina obowiązuje od czerwca 2013 roku. Wówczas taką sankcję zastosował żyjący wtedy jeszcze ówczesny prezydent Argentyńskiej Federacji Piłkarskiej – Julio Grondona.

Taką radykalną decyzję „Ojca Chrzestnego” spowodowały pomeczowe incydenty w La Placie, jakie miały miejsce podczas meczu Estudiantes vs Lanús. W wyniku starć hinchas tych zespołów zginał miłośnik Lanús, Javier Gerez.

„Don Julio” wzbronił udziału kibicowskim delegacjom na czas nieokreślony. Zdeklarowani adoratorzy drużyn gościnnych w ogóle nie pojawiali na spotkaniach ligi argentyńskiej aż do października 2015 roku. Wówczas tymczasowe władze AfA zapewniły, że kibice ekip przyjezdnych będą wpuszczani na niektóre pojedynki. I tak w La Placie na meczu Estudiantes vs Newell’s Old Boys pojawili się barras bravas z Rosario.

„Po Mistrzostwach Świata wrócą kibice gości w Superlidze. Powstanie specjalna komisja ds. bezpieczeństwa na stadionach. Wszyscy chcemy futbolu lepszego i bez przemocy.” – stwierdził Claudio Tapia, prezydent AfA.

Od końca 2015 niekiedy świadomie wpuszczano widzów niezwiązanych z klubem gospodarzy na pojedynki ligowe. Celowo napisane jest „świadomie”, gdyż zdarzało się, iż wizytę na obiektach składali tzw. „neutrales”, czyli kibice gości nieodziani w barwy swojego ukochanego klubu.

W trakcie Torneo de Transición 2014 nawet odznaczyli wyraźnie swoją obecność, kiedy na Estadio Malvinas Argentinas w Mendozie „neutralni” kibice Boca Juniors urządzili sobie festiwal fajerwerkowy, tym sposobem przerywając na kilka minut batalię ich ekipy z miejscowym Godoy Cruz.

Jednak działania AfA szybko zapobiegły dalszym występkom tego typu. Przez kolejne lata tylko sporadycznie na widowniach mogliśmy ujrzeć fanów klubów przyjeżdżających na teren rywala.

Pod koniec 2017 nareszcie doszło do przełomu i wybrany w marcu na pierwszego po Grondonie stałego szefa federacji Claudio Tapia zagwarantował, że po Mundialu – czyli od sezonu 2018/2019 zwolennicy teamów gości wrócą na trybuny stadionów argentyńskiej Primera División.

Comments are closed.