Upokorzenie finalisty Libertadores

Liga argentyńska ukończyła swoje zmagania w 2017. Poniedziałkowej nocy zorganizowano ostatnie dwa tegoroczne mecze Superligi, wieńcząc dwunastą kolejkę bieżącego sezonu Primera División de Argentina. Nie zabrakło sensacji – typowany do spadku beniaminek zdeklasował pogrążonego w kryzysie, ale mimo wszystko finalistę Pucharu Wyzwolicieli. Przerwana została wyborna passa Defensa y Justicia. Relacja:

San Martín de San Juan vs Defensa y Justicia 1:0 (1:0)

Gol - Facundo Barceló (39′)

Bardzo dobrze radzący sobie podczas trwającego sezonu średniak zatrzymał serię wygranych Defensa y Justicia, która stanęła na czterech. Dzięki pierwszemu od dwóch miesięcy trafieniu napastnika Facundo Barceló jego drużyna San Martín de San Juan upolowała u siebie groźne „Sokoły”. Urugwajczyk w 39 minucie bezlitośnie przyrżnął z ubocza szesnastki totalnie obezwładniając Gabriela Ariasa.

W przerwie meczu Arias zszedł kontuzjowany, a z powodzeniem zastąpił go Ezequiel Unsain – ten wychowanek Newell’s Old Boys, któremu Carlos Tévez kopniakiem w szczękę niemalże zniszczył karierę niecałe dwa lata temu. Wśród gospodarzy przykładnie interweniował Luis Ardente. Tu zdecydowanie bramkarze rozdawali karty.

Dzięki bezpośredniej victorii San Martín wyścignął DyJ w ligowej klasyfikacji. Obecnie zajmują wysokie, jak na nich ósme miejsce ze zdobytymi 20 punktami. Jedyne oczko dzieli ten przeciętny teoretycznie zespół od miejsc premiowanych Copa Libertadores!

Kolejna dobra wieść to przedłużenie przez trenera Néstora Gorosito umowy z „Verdinegros” o następny rok. Ostatecznie strateg przystał na warunki ekonomiczne proponowane przez włodarzy zachodnioargentyńskiego klubu.

*****************************************************************************

Chacarita Juniors vs Lanús 3:0 (2:0)

Gole - Ezequiel Rodríguez (14′), Federico Rosso (19′, 53′)

Toż to szok! Rokowany do nieuniknionej degradacji beniaminek Chacarita Juniors rozgromił przed własnymi trybunami finalistę Pucharu Wyzwolicieli. Fakt, że postawa Lanús na arenie ligowej ostatnimi czasy zostawia wiele do życzenia, ale przecież na kontynentalne rozgrywki oszczędzać się już nie muszą, a ponadto wysłali do dzielnicy Villa Maipú najsilniejszy skład.

Kiepski debiut Ezequiela Carboniego w roli sukcesora Jorge Almiróna za sterami drużyny „El Granate”. Natomiast outsider fenomenalnie spisał się pod wodzą tymczasowego szkoleniowca Luisa Marabatto, który chwilowo zastąpił zwolnionego przed tygodniem Waltera Coyette’a.

„Chaca” błyskawicznie rozszarpała załamany porażką w finale Libertadores zespół gości. Nie minęło 20 minut konfrontacji, gdy zdystansowała znacznie mocniejszego rywala dwiema bramkami. W 14 minucie Ezequiel Rodríguez niskim uderzeniem ze skraju pola karnego zadał pierwszy cios, pięć minut później celną główką po kornerze poprawił Federico Rosso i święciła się niespodzianka.

Wydawałoby się, że Lanús rzuci się do gonienia wyniku. Tymczasem guzik! Beniaminek tworzył sobie następne okazje, chcąc doszczętnie sparaliżować ubiegłorocznego mistrza Argentyny. Gdyby wiekowy Mauro Matos nie posłał futbolówki zbyt wysoko na piątym metrze w obstawie defensora, mielibyśmy najprawdziwszą kanonadę.

Potencjalny spadkowicz krótko po zmianie stron władował trzecią bramkę rozwiewając jakiekolwiek wątpliwości. Obrońca Federico Rosso drugi raz wpisał się na listę strzelców, swym kolejnym trafieniem głową ustalając wynik na 3:0 dla Chacarity. I tak jeszcze wiele brakuje „El Funebrero”, ażeby wydostać się ze strefy spadkowej.

Ośmieszeni futboliści z południowego Buenos Aires nie zdobyli choćby kontaktowej bramki. Zamiast tego czerwoną kartkę ujrzał ich pomocnik Fernando Barrientos. Finalista elitarnego turnieju całkowicie zmiażdżony.

Robi się szkoda Lanús – totalnie odpuścili ligę (gdzie jeszcze na przełomie września i października wygrali cztery mecze z rzędu), żeby poświęcić się dojściu do decydującej batalii CL i tam ulec brazylijskiemu Grêmio….

28 Arsenal Sarandí, Argentina Arsenal de Sarandí 12 1 2 9 6:15 -9 5

* – po zakończeniu sezonu Newell’s Old Boys zostaną odjęte trzy punkty za niespłacone zaległości finansowe wobec zatrudnionych piłkarzy.

Klasyfikacja strzelców:

8 goli – Darío Benedetto (Boca Juniors)

7 goli – Nicolás Fernández (Defensa y Justicia)

6 goli – Franco Soldano (Unión), Nicolás Blandi (San Lorenzo de Almagro) oraz Sebastián Ribas (Patronato)

5 goli – Nicolás González i Braian Romero (obaj Argentinos Juniors), Fernando Márquez (Defensa y Justicia), José Sand (Lanús), Lucas Gamba (Unión), Ezequiel Cerutti (San Lorenzo de Almagro)

4 gole – Ramón Ábila i Ignacio Pussetto (obaj Huracán), Gonzalo Martínez i Ignacio Scocco (obaj River Plate), Lisandro López i Lautaro Martínez (obaj Racing Club), Maximiliano Romero (Vélez Sarsfield), Darío Cvitanich (Banfield), Fernando Zampedri (Rosario Central), Santiago García (Godoy Cruz), Nicolás Colazo (Gimnasia La Plata), Luis Rodríguez (Atlético de Tucumán), Leandro Fernández (Independiente)

3 gole – Pablo Pérez, Cristian Pavón i Edwin Cardona (cała trójka Boca Juniors), Marcelo Torres, Junior Arias i Sebastián Palacios (cała trójka Talleres), Luis Leal i Brian Sarmiento (obaj Newell’s Old Boys), Luis Ardente i Facundó Barcelo (obaj San Martín de San Juan), Nicolás Mazzola i Brahian Alemán (obaj Gimnasia La Plata), Andrés Ibargüen (Racing Club), Leonardo Pisculichi (Argentinos Juniors), Rafael Santos Borré (River Plate), Pablo Mouche (Banfield), Mauro Bogado (Huracán), Diego Vera (Colón), Diego Zabala (Unión), Adrián Balboa (Patronato), David Depetris (Olimpo), Adrián Arregui (Temperley), Federico Rosso (Chacarita Juniors).

Harmonogram zaległych meczów Superligi:

10. kolejka - Godoy Cruz vs Lanús, 7 lutego

11. kolejka - Independiente vs Rosario Central, termin zostanie ustalony po rewanżu finału Copa Sudamericana