Argentyna wygrywa na otwarcie nowych Łużnik

W listopadzie mając całkowitą pewność awansu do przyszłorocznych Mistrzostw Świata reprezentacja Argentyny rozegrała towarzyski mecz przeciwko ich gospodarzowi. „Albicelestes” obecnie przebywają w Rosji na zgrupowaniu, chcąc zapoznać się lepiej z krajem, do jakiego przyjdzie im wylecieć za niecały rok. Na otwarcie zmodernizowanego stadionu Łużniki argentyńska drużyna narodowa pokonała 1:0 miejscowych.

Argentyńczycy w Moskwie zdecydowanie przeważali nad Rosjanami, aczkolwiek zwycięskiego gola strzelili dopiero w 86 minucie, czyli krótko przed końcem starcia.

W pierwszej połowie lokalna ekipa nie dała się zaskoczyć atakom podopiecznych Jorge Sampaoliego. Doświadczony bramkarz Igor Afinfeev między innymi obronił na raty groźny strzał zza pola karnego Sergio Agüero oraz nogą sparował bezpośrednią próbę Ángela Di Marii z ubocza szesnastki. Okazje do trafienia stworzył sobie nawet Eduardo Salvio, lecz nie umiał należycie ich zwieńczyć.

Po zmianie stron Rosja nieoczekiwanie nawiązała równorzędną walkę. Sergio Romero musiał interweniować przy mocnym strzale Denisa Glushakova po rozegraniu rzutu wolnego. Natomiast Argentynie prowadzenie mógł dać Leo Messi, ekwilibrystycznym lobem z ostrego kąta starając się zaskoczyć Akinfeeva – futbolówka przeleciała nad goalkeeperem, lecz w polu bramkowym głową wybił ją Konstantin Rausch.

„Albicelestes” jedyny i decydujący cios zadali Rosjanom na około pięć minut przed upływem regulaminowego czasu. Messi zafundował ładne podanie na ubocze pola karnego, gdzie znalazł się debiutujący w kadrze Cristian Pavón. Skrzydłowy Boca Juniors z prawej strony dośrodkował w centrum szesnastki, gdzie Sergio Agüero za pierwszym razem natrafił stojącego przed nim obrońcę, lecz błyskawiczna dobitka głową zawędrowała do siatki.

Dla „Kuna” to pierwszy od ponad roku reprezentacyjny gol – podczas eliminacji Mundialu 2018 nie znalazł drogi do siatki ani razu

Zwycięska batalia przeciwko aktualnie niezbyt dobrze spisującym się gospodarzom najbliższych MŚ pozwoliła wzmocnić argentyńskie morale, lecz pamiętajmy – od wybornej formy jednoczesnych wicemistrzów globu i Ameryki nadal dzieli odległa droga. Rozmiar victorii nie jest przekonujący, ale dla porównania Urugwaj w ogóle nie zdołał pokonać Polski.

Rosja vs Argentyna 0:1 (0:0)

Gol - Sergio Agüero (86′)

Skład Argentyny: Sergio Romero – Javier Mascherano, Germán Pezzella, Nicolás Otamendi – Enzo Pérez (87′, Éver Banega), Matías Kranevitter – Eduardo Salvio (78′, Cristian Pavón), Giovani Lo Celso (59′, Alejandro Gómez), Lionel Messi [C], Ángel Di María (75′, Diego Perotti) – Sergio Agüero (87′, Paulo Dybala)

Arbiter: Damir Skomina (Słowenia)

We wtorek Argentyna rozegra drugi listopadowy sparing przeciwko Nigeryjczykom, na których kraj srebra bardzo lubi trafiać w fazach grupowych Mundiali. Obiektem potyczki będzie stadion w Krasnodarze.