Derbowa kolejka ruszyła!

Piątkowej nocy rozpoczęła się 24. seria spotkań bieżącego sezonu Primera División de Argentina. Jest to kolejka złożona z derbowych pojedynków. Minionej nocy odbył się jeden mecz – Godoy Cruz zwyciężył drugie clasico de Cuyo, ogrywając 2:1 na wyjeździe ekipę San Martín de San Juan.

San Martín de San Juan vs Godoy Cruz 1:2 (0:1)

Gole – 0:1 i 0:2 Santiago García (41′, 60′), 1:2 Gustavo Villarruel (66′)

Drużyna „El Bodeguero” zwyciężyła derby zachodniej Argentyny, choć oszczędzała siły na wtorkowy bój Copa Libertadores. Co prawda awans do 1/8 finału jest już zagwarantowany, aczkolwiek najbliższy wyjazdowy hit z brazylijskim Atlético Mineiro zadecyduje czy zajmą pierwsze miejsce w grupie, dzięki czemu mogą otrzymać teoretycznie łatwiejszego rywala.

Godoy Cruz dwa tygodnie temu przystąpił do swego klasyku rezerwowym składem, lecz teraz awizowali możliwie najsilniejsze zestawienie. Wówczas padł bezbramkowy remis, lecz tym razem do dyspozycji trenera Lucasa Bernardiego był urugwajski snajper Santiago García, który u początku maja nareszcie wyleczył kontuzję i wrócił do łask.

Właśnie ciemnoskóry, masywny Urus zdobył dwa gole, przechylając szalę zwycięstwa na korzyść klubu z Mendozy. Przypomnijmy, iż rok temu to jego gole szczególnie przyczyniły się do sukcesu Godoy Cruz tj. ich awansu w szeregi uczestników Copa Libertadores.

Gdyby nie rzeczona kontuzja, odszedłby do Talleres, bowiem pierwotnie nie był brany pod uwagę przez Bernardiego. Lecz został i ponownie udowodnił swą wartość!

Krótko przed przerwą uczestnik tegorocznej CL objął prowadzenie. Ładna akcja wyprowadzona środkiem boiska przez Fabiána Henríqueza, który genialnie wrzucił na lewe skrzydło do Fabricio Angileriego. Lewoskrzydłowy dośrodkował z ubocza na piąty metr, futbolówki nie zdołali przejąć miejscowi i García wślizgiem trafił do pustej bramki.

Minęła godzina konfrontacji, gdy Santiago García podwyższył zaliczkę. Otrzymał asystę od Gastóna Giméneza (wcześniej świetnie odegrał mu piętką). Następnie w polu karnym barkiem uwolnił się spod krycia dwójki obrońców, wieńcząc atak sam na sam z Luisem Ardente celnym strzałem zza pola bramkowego.

Sześć minut po drugim trafieniu „El Morro” kontaktowe trafienie zaliczyli gospodarze, kiedy rozmiar porażki zmniejszył Gustavo Villarruel. Również wykorzystał okazję jeden na jednego, otrzymawszy asystę od Emanuela Deninga po złym wybiciu Rodrigo Rey’a od własnej bramki.

Ten bój należał jednak do drużyny gości. Chwilę po kontaktowej bramce dla „Verdinegros” natychmiastowy atak Godoy Cruz ręką we własnej szesnastce zatrzymał Mauricio Casierra. Oczywiście sędzia dyktuje wapno.

Snajper Javier Correa mógł uświetnić tryumf, lecz ostatnimi czasy dopadła go indolencja strzelecka i nie wykorzystał nawet rzutu karnego w 70 minucie. Ostatecznie winiarska stolica Argentyny zwyciężyła 2:1.

Gdyby clásico de Cuyo wygrał zespół San Martín, wówczas zrównałby się punktami z odwiecznym wrogiem. A tak „Winiarze” weszli równo do środka tabeli, skompletowawszy już 31 punktów.

Natomiast pokonani futboliści ze stadionu im. Inżyniera Hilario Sáncheza przerwali niezłą serię bez porażki, jaka stanęła na sześciu i nadal są poza czołową dwudziestką. Ale, jak kiedyś wspomniałem – skoro im nie grozi degradacja, to po co będą się nadprogramowo wysilać?

Harmonogram nadchodzących meczów derbowej kolejki:

Sobota/Niedziela:

h 19:00, Estudiantes vs Gimnasia (Clásico de La Plata) – mecz odbędzie się na stadionie Quilmes, ponieważ Estadio Ciudad de La Plata o tej porze jest zarezerwowany na Monster Jam

h 19:00, Talleres vs Belgrano (Clásico de Córdoba)

h 21:00, Banfield vs Lanús (Clásico del Sur – derby południowej Buenos Aires)

h 22:15, Atlético de Rafaela vs Atlético de Tucumán

h 23:00, Huracán vs San Lorenzo de Almagro (Clásico Porteño)

h 00:30, Olimpo vs Aldosivi