Avellaneda niezawodna w zaległościach

Środowej nocy dokończono przerwane w 23 minucie zawodów przy stanie 1:1 ze względu ulewy ligowe spotkanie Racingu Club przeciwko Tigre. „La Academia” tym razem nie okazała żadnej litości i rozgromiła 4:1 trzykrotnego wicemistrza Argentyny. Independiente natomiast pokonał 2:0 w Córdobie miejscowych Talleres w innym zaległym meczu. Avellaneda dała do wiwatu! Relacja z środowych pojedynków oraz rzut oka do tabeli i klasyfikacji strzelców po 20. kolejkach Primera División de Argentina:

Racing Club vs Tigre 4:1 (1:1, 2:1)

Gole – 1:0 Diego González (2′), 1:1 Sebastián Rincón (3′), 2:1 i 4:1 Gustavo Bou (17′, dokończenie, 63′ – pen., dokończenie), 3:1 Lautaro Martínez (57′, dokończone)

To czwarte konsekutywne zwycięstwo Racingu. Wracający na El Cilindro trener Diego Cocca nadrabia zaległości, jakie spowodowali jego poprzednicy w ubiegłym roku.

Mecz ten rozpoczęto w 23 minucie, czyli od momentu, gdy ulewa przerwała go w pierwotnym terminie. Łącznie rozegrano dwie połówki po 35 minut (włącznie z doliczonym czasem). Teraz również deszcz towarzyszył starciu, ale opady nie były obfite do tego stopnia, aby wtórnie zakłócić konfrontację.

U prologu dokończenia blisko trafienia znalazł się Tigre. Po centrze Alexisa Castro kolumbijski napastnik Sebastián Rincón mógł drugi raz w tym starciu wpisał się do listy strzelców – uderzył wślizgiem z bliskiej odległości, lecz fatalnie chybił.

Doświadczony bramkarz gospodarzy Agustín Orión, który ostatnimi czasy przyzwyczaił nas do kuriozalnie wpuszczanych goli (przed przerwaniem meczu z Tigre również zaliczył „babola”) o dziwo tej nocy spisywał się bez zarzutu między słupkami. Wypracował także gola dającego „La Academii” prowadzenie. W 17 minucie dalekim wykopem od własnego pola karnego zainicjował akcję bramkową.

Po długiej ladze Orión do przodu asystę zaliczył Lautaro Martínez, a snajper Gustavo Bou ominął defensywę i sfinalizował należycie atak sam na sam z goalkeeperem Nelsonem Ibáñezem.

W drugiej odsłonie Racing szedł za ciosem. W 17 minucie drugiej części Marcos Acuña asystował dośrodkowaniem z rzutu rożnego, a Martínez celną główką po rękawicach Ibáñeza znalazł drogę do siatki.

Szósty gol podczas tego czempionatu młodzieżowego reprezentanta Argentyny, który zapewne w połowie maja wyruszy do Korei Południowej na Mundial U-20.

Około dziesięciu minut przed końcowym gwizdkiem Racing wbił gwóźdź do trumny przybyszom ze stołecznej dzielnicy Victoria. Rezerwowy atakujący Pablo Cuadra został sfaulowany w polu karnym przez masywnego urugwajskiego imiennika Limę.

Sędzia dał gospodarzom rzut karny, a Gustavo Bou efektowną „panenką” z wapna postawił kropkę nad „i”. Łącznie starszy z braci Bou zdobył już dziewięć goli w trwającej kampanii i nadal do osiągnięcia dlań korona króla strzelców.

Racing natomiast ciągle ubiega się o czołowe lokaty. Dzięki czwartej kolejnej wygranej awansowali na szóste miejsce, zgromadziwszy obecnie 36 punktów – tylko trzy separują ich od wiceliderów Newell’s Old Boys, natomiast przodująca Boca Juniors ma osiem oczek więcej.

*****************************************************************************

Talleres vs Independiente 0:2 (0:1)

Gole – Sebastián Palacios (27′ – samobój), Emmanuel Gigliotti (52′)

Druga ekipa z Avellanedy dla odmiany musiała tej nocy rozegrać pełne 90 minut też nie rozczarowała. Mimo to Independiente ograło na wyjeździe zmęczonych po zremisowanym klasyku Córdoby zawodników Talleres i nareszcie figuruje wśród dziesiątki ligowej tabeli.

Start rywalizacji zdecydowanie wyrównany. Obie ekipy zmarnowały po jednej ciekawej sytuacji – Martín Benítez minimalnie spudłował na krańcu pola karnego, zaś u Talleres niecelny, lekkomyślny strzał zza pola karnego odnotował Victorio Ramis.

Traumatyczny okres przechodzi ostatnio napastnik gospodarzy Sebastián Palacios. Wychowanek Boca podczas sobotnich derbów otrzymał cios w szczękę, przez jaki obluzowały mu się trzy zęby (na szczęście w szpitalu udało się przytwierdzić je za pomocą cementu).

Minionej nocy zaś Palacios strzelił gola samobójczego, dającego prowadzenie oponentowi. W 27 minucie wracając podczas kontrataku delegatów niefortunnie zwieńczył ich szturm. Chciał wycofać bramkarzowi i uprzedzić nacierającego Emiliano Rigoniego. Szkoda, że zaadresował futbolówkę w światło własnej bramki…. Bramkarz Guido Herrera nie zdążył zapobiec nieszczęściu.

Krótko po zmianie stron zaliczkę Independiente wyśrubował Emmanuel Gigliotti. Masywny „Puma” strzelił drugiego gola w ciągu pół tygodnia. Zza pola bramkowego udanie dobił nieudolnie wybite przez Herrerę ni strzał, ni dośrodkowanie Rigoniego. Analogicznie, jak sobotniej nocy z Atlético de Rafaelą ośmieszył goalkeepera w 52 minucie spotkania.

„Czerwone Diabły” w bieżącym roku póty co zwyciężyły do zera wszystkie oficjalne wyjazdowe spotkania (rozegrali dwa takowe), natomiast u siebie jak dotychczas tylko remisują (trzykrotnie w lidze oraz raz w Sudamericanie).

Gigliotti uważa, iż poza własnym terenem piłkarzom Independiente łatwiej jest osiągnąć spokój, aniżeli na swoim Estadio Libertadores de América.

Drugi raz podczas tego czempionatu udało im się sforsować Córdobę – w pierwszej kolejce na stadionie im. Mario Kempesa pokonali również Belgrano (wynikiem 1:0).

Obecnie drużyna Ariela Holana jest dziesiąta ze zdobytymi 31 punktami i wyprzedziła Talleres o jedno oczko dzięki bezpośredniej victorii. Przed „Inde” jeszcze jeden zaległy bój – na szczęście także wyjazdowy, przeciwko Defensa y Justicia.

Klasyfikacja strzelców:

12 goli – Darío Benedetto (Boca Juniors) oraz Sebastián Driussi (River Plate)

11 goli – José Sand (Lanús)

10 goli – Fernando Zampedri (Atlético de Tucumán)

9 goliMartín Cauteruccio (San Lorenzo de Almagro), Ignacio Scocco (Newell’s Old Boys), Carlos Luna (Tigre), Lucas Alario (River Plate) oraz Gustavo Bou (Racing Club)

8 goli – Nicolás Blandi (San Lorenzo de Almagro) oraz Cristian Pavón (Boca Juniors)

7 goliSantiago Silva (Banfield), Lucas Viatri (Estudiantes La Plata), Javier Correa (Godoy Cruz)

6 goli – Lisandro López, Marcos Acuña i Lautaro Martínez (cała trójka Racing Club), Walter Bou i Ricardo Centurión (obaj Boca Juniors), Sebastián Palacios i Jonathan Menéndez (obaj Talleres), Jaime Ayoví (Godoy Cruz), Gabriel Gudiño (Atlético de Rafaela), Marcos Figueroa (Temperley), Maxi Rodríguez (Newell’s Old Boys) oraz Washington Camacho (Rosario Central)

5 goli – Carlos Tévez (Boca Juniors), Lautaro Acosta (Lanús), Cristian Menéndez (Atlético de Tucumán), Nicolás Ibáñez (Gimnasia La Plata), Mariano Pavone (Vélez Sarsfield), Leandro Díaz (Sarmiento de Junín/Atlético de Rafaela), Carlos Auzqui (Estudiantes La Plata/River Plate), Franco Soldano (Unión), Federico Andrada (Quilmes), Emiliano Rigoni (Independiente), Nicolás Stefanelli (Defensa y Justicia), Diego Vera (Independiente/Colón de Santa Fe) oraz Marco Ruben (Rosario Central)

4 gole – Diego Godoy i Lucas Gamba (obaj Unión), Andrés Ríos (Defensa y Justicia), Mauro Formica (Newell’s Old Boys), Fernando Belluschi (San Lorenzo de Almagro), Sebastián Penco (Aldosivi), Claudio Bieler (Belgrano), Adrián Balboa (Sarmiento de Junín), Nicolás Bertolo (Banfield), Gonzalo Martínez (River Plate), Emanuel Dening (San Martín de San Juan), Javier Toledo (Estudiantes La Plata), Alexis Castro (Tigre) oraz Diego Zabala (Vélez Sarsfield)

3 gole – Israel Damonte, Lucas Rodríguez i Augusto Solari (cała trójka Estudiantes La Plata), Mathías Quiroga i Fernando Telechea (obaj Patronato), Ismael Blanco i Nicolás Leguizamón (obaj Colón), Emmanuel Cecchini i Darío Cvitanich (obaj Banfield), Walter Erviti (Banfield/Independiente), Diego Morales (Tigre), Franco Niell (Gimnasia La Plata), Marco Borgnino (Atlético de Rafaela), Sebastián Blanco (San Lorenzo de Almagro), Hernán Da Campo (Quilmes), Gervasio Núñez (Sarmiento de Junín), Diego González (Racing Club), Gino Peruzzi (Boca Juniors) oraz Juan Brunetta (Arsenal de Sarandí).

Kursywą oznaczeni piłkarze, którzy opuścili ligę argentyńską w styczniowo-lutowym okienku transferowym.