Sezon w Argentynie na półmetku

Nie licząc przełożonego spotkania Talleres vs Independiente, to w bieżącym sezonie Primera División de Argentina minęła równa połowa rozgrywek. Dwa poniedziałkowe mecze odbyły się miedzy mniej popularnymi ekipami, a kandydatami do spadku. Oto relacja z nich, a także rzut oka na ligową tabelę i klasyfikację strzelców:

Aldosivi vs Atlético de Rafaela 1:0 (0:0)

Gol – Neri Bandiera (50′)

Bardzo mocny przed własną publicznością zespół Aldosivi skromnie ograł najsłabszą drużynę tabeli spadkowej. „Rekiny” w pierwszej części ku glorii ciągnął Cristian Llama, jednak doświadczony skrzydłowy z przeszłością we włoskiej Serie A nie miał szczęścia – jego główkę zza pola bramkowego u wstępu sparował Lucas Hoyos, a uderzenie z rzutu wolnego łysego zawodnika nieznacznie chybiło obok słupka.

Ciekawe okazje zanotowała również Rafaela, m.in. Gabriel Gudiño po wyminięciu trzech oponentów znalazł się na skraju pola karnego, jednakże oddał zbyt słabe uderzenie, które wybił Pablo Campodónico.

Właśnie Gudiño był wiodącą postacią wśród zawodników „La Cremy”. Tuż przed kwadransem odpoczynku wyprowadził ciekawy atak środkiem boiska, lecz po wymianie podania z Mauro Albertengo naciskany przez obrońcę źle złożył się do strzału i chybił nad bramką.

Jedyny gol meczu padł w 50 minucie – Llama dośrodkował z rzutu rożnego, a akcję w polu bramkowym należycie wykończył Neri Bandiera. Dogorywający goście szukali wyrównania, ale nie dopisała im skuteczność. Campodónico jakoś zahamował odbite rykoszetem od kolegi dalekosiężne uderzenie, natomiast strzał po rzucie wolnym zmiennika Ángelo Martino przeszedł minimalnie nad bramką.

W ligowej stawce Aldosivi zajmuje niskie 24. miejsce ze zdobytymi 16 oczkami, aczkolwiek drużyna Darío Franco bynajmniej o utrzymanie martwić się nie musi.

Inaczej jest z Rafaelą – futboliści Juana Manuela Llopa stoją o punkt wyżej, aniżeli „Los Tiburones”. Niemniej wśród tabeli spadkowej prowincjusze będący pierwszoligowcem nieprzerwanie od 2011 są już raczej pogodzeni z losem spadkowicza.

*****************************************************************************

Colón vs Olimpo 1:1 (0:1)

Gole – 0:1 Germán Conti (32′ – samobój), 1:1 Germán Conti (50′)

To spotkanie okazało się niewiarygodną karuzelą wrażeń dla środkowego obrońcy gospodarzy Germána Contiego. W pierwszej odsłonie zaliczył samobója, ale chwilę po zmianie stron złagodził ten wstyd i umieścił piłkę we właściwej bramce. Colón podzielił się punktami z będącym w strefie spadkowej, ale mającym spore nadzieje na wydostanie się powyżej czerwonej kreski Olimpo de Bahía Blanca.

Sentymentalny powrót zaliczył nowy szkoleniowiec przyjezdnych Mario Sciacqua, który niegdyś pracował tu na Estadio Cementario de los Elefantes w Santa Fe.

Niczym dziwnym jest fakt, iż dominowali potrzebujący zdobyczy punktowej zawodnicy Olimpo. Już po 6 minutach konfrontacji goście mogli uzyskać spektakularnego gola po rozegraniu kornera, lecz Jorge Broun zatrzymał przewrotkę Jonathana Blanco.

„Aurinegros” dopięli swego w 32 minucie, kiedy urugwajski skrzydłowy Emiliano Tellechea otrzymał dogranie na bok szesnastki od Franco Troyanskiego i wyprowadził atak, a strzał ubiegłorocznego finalisty Copa Libertadores (w Independiente del Valle) z okolicy narożnika pola bramkowego niefortunnie przeciął Conti, kierując futbolówkę do własnej siatki. Tuż po przerwie Conti wynagrodził kibicom niechlubnego „swojaka” i wyrównał straty celną główką, wieńcząc akcję zapoczątkowaną rzutem rożnym.

Pięć minut później za czerwoną kartkę wyleciał pomocnik miejscowych Christian Bernardi. „Los Saballeros” do końca już tylko kontrolowali wynik przed nacierającym kandydatem do spadku. Serca raz mocniej zadrżały gospodarzom, kiedy w 75 minucie strzał głową Fernando Coniglio obił słupek bramki Jorge Brouna. Generalnie rzecz ujmując remis 1:1 ze wskazaniem na Olimpo.

Colón aktualnie okupuje 14. lokatę w klasyfikacji, zgromadziwszy 21 punktów. Drużyna z Bahía Blanca natomiast jest dopiero 22, mając pięć oczek mniej – czas płynie nieubłaganie dla Olimpo, a każdy punkt jest im bardzo cenny odnośnie wyścigu o pierwszoligowy byt.

Klasyfikacja strzelców:

10 goli – Sebastián Driussi (River Plate)

9 goli – Darío Benedetto (Boca Juniors) oraz Martín Cauteruccio (San Lorenzo de Almagro)

8 goli – Carlos Luna (Tigre)

7 goliSantiago Silva (Banfield) oraz Lucas Viatri (Estudiantes La Plata)

6 goli – Walter Bou i Cristian Pavón (obaj Boca Juniors), Lisandro López i Marcos Acuña (obaj Racing Club), Nicolás Blandi (San Lorenzo de Almagro), Jaime Ayoví (Godoy Cruz), Lucas Alario (River Plate), Ignacio Scocco (Newell’s Old Boys), José Sand (Lanús) oraz Fernando Zampedri (Atlético de Tucumán)

5 goli – Carlos Tévez i Ricardo Centurión (obaj Boca Juniors), Lautaro Acosta (Lanús), Cristian Menéndez (Atlético de Tucumán), Nicolás Ibáñez (Gimnasia La Plata), Mariano Pavone (Vélez Sarsfield) oraz Gustavo Bou (Racing Club)

4 gole – Franco Soldano i Diego Godoy (obaj Unión), Mauro Formica i Maxi Rodríguez (obaj Newell’s Old Boys), Carlos Auzqui (Estudiantes La Plata/River Plate), Fernando Belluschi (San Lorenzo de Almagro), Sebastián Penco (Aldosivi), Claudio Bieler (Belgrano), Federico Andrada (Quilmes), Washington Camacho (Rosario Central), Gabriel Gudiño (Atlético de Rafaela), Leandro Díaz (Sarmiento de Junín/Atlético de Rafaela) oraz Nicolás Stefanelli (Defensa y Justicia)

3 gole – Israel Damonte i Lucas Rodríguez (obaj Estudiantes La Plata), Jonathan Menéndez i Sebastián Palacios (obaj Talleres), Diego Morales i Alexis Castro (obaj Tigre), Walter Erviti (Banfield/Independiente), Nicolás Bertolo (Banfield), Franco Niell (Gimnasia La Plata), Marco Borgnino (Atlético de Rafaela), Sebastián Blanco (San Lorenzo de Almagro), Marco Ruben (Rosario Central), Andrés Ríos (Defensa y Justicia), Adrián Balboa (Sarmiento de Junín), Ismael Blanco (Colón), Javier Correa (Godoy Cruz), Diego Vera (Independiente/Colón de Santa Fe), Marcos Figueroa (Temperley), Hernán Da Campo (Quilmes), Emanuel Dening (San Martín de San Juan) oraz Mathías Quiroga (Patronato).

Kursywą oznaczeni piłkarze, którzy opuścili ligę argentyńską w styczniowo-lutowym okienku transferowym.