Argentyna i Urugwaj górą rzutem na taśmę

W drugiej kolejce rundy finałowej tegorocznego Sudamericano U-20 olbrzymim szczęściem obdarzono broniącą tytułu Argentynę i wyrastającego na głównego faworyta do tytułu Urugwaj. Obaj kończąc w przewadze liczebnej strzelili zwycięskie gole pod koniec swoich konfrontacji. „Albicelestes” notując zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry ograli 2:1 Kolumbię, a Urugwaj nie chciał być gorszy – analogicznym rezultatem ośmieszył Brazylię.

O ile Mistrzostwo Ameryki Południowej U-20 najpewniej trafi teraz do Urugwaju, to argentyński będzie król strzelców bieżącej edycji. Marcelo Torres już w 17 sekundzie potyczki z Kolumbijczykami zaskoczył bramkarza rywali! Snajper z młodzieżówki Boca Juniors wykorzystał okazję sam na sam z bramkarzem otrzymawszy asystę od Santiago Ascacibara. Zadanie ułatwiło mu karygodne ustawienie kolumbijskiej obrony. To najszybszy gol w dziejach turnieju Sudamericano U-20!

Marcelo Torres strzelił swojego już piątego gola w trwającym Sudamericano U-20, lecz na czele klasyfikacji strzelców dogonił go Urus Rodrigo Amaral.

„Los Cafeteros” wyrównali straty po 57 minutach za sprawą celnej główki Juana Camilo Hernándeza (uprzedził składającego się do interwencji debiutanta Facundo Cambesesa). Niestety, ale dwadzieścia minut później ich wprowadzony dwie minuty wcześniej zmiennik Eduard Atuesta otrzymał czerwoną kartkę za faul, który niekoniecznie kwalifikował się do wykluczenia z gry, co osłabiło Kolumbię u epilogu meczu.

Argentyńczycy heroicznie wykorzystali okres gry z jednym zawodnikiem więcej. W pierwszej doliczonej minucie drugiej odsłony ekspert od zdobywania bramek w samych końcówkach na tym turnieju, czyli Lautaro Martínez przechylił szalę zwycięstwa na korzyść tryumfatorów poprzedniej edycji.

Efektowną piętką w polu bramkowym Martínez władował futbolówkę do pustej siatki po dograniu od Tomása Conechny’ego. Decydującą akcję swym dośrodkowaniem w szesnastkę rywala zapoczątkował kapitan Ascacibar.

Wychowanek Racingu Club trzeci raz w tejże imprezie wpisał się do listy strzelców po 90 minucie spotkania. W pierwszej rundzie dwukrotnie zapewnił remis argentyńskiej ekipie, a teraz jego gol okazał się zwycięskim.

Kolumbia vs Argentyna 1:2 (0:1)

Gole - 0:1 Marcelo Torres (1′), 1:1 Juan Camilo Hernández (57′), 1:2 Lautaro Martínez (90+1′)

Skład Argentyny: Facundo Cambeses – Nicolás Zalazar, Cristian Romero, Juan Foyth, Milton Valenzuela – Tomás Conechny, Santiago Ascacibar (C), Julián Chicco (87′, Lucas Rodríguez), Brian Mansilla (53′, Matías Zaracho) –  Lautaro Martínez, Marcelo Torres (62′, Ezequiel Barco)

Trzeci mecz rundy finałowej Argentyna rozegra w niedzielę przeciwko organizującym tę edycję Ekwadorczykom. Gospodarz póty co tylko remisuje w decydującym etapie, zatem „Albicelestes” będą minimalnym faworytem tej konfrontacji.

Tutaj pełna kadra Argentyny na tegoroczne Sudamericano U-20 łącznie z ilością rozegranych meczów i strzelonych goli na turnieju:

Bramkarze: 1 – Ramiro Macagno (Atlético de Rafaela, 5/0), 12 – Facundo Cambeses (Banfield, 1/0), 23 – Franco Petroli (River Plate, 0/0)

Obrońcy: 2 – Cristian Romero (Belgrano, 4/0), 3 – Milton Valenzuela (Newell’s Old Boys, 6/0), 4 – Nahuel Molina Lucero (Boca Juniors, 4/0), 6 – Lisandro Martínez (Newell’s Old Boys, 2/0), 13 – Juan Foyth (Estudiantes La Plata, 6/0), 14 – Nicolás Zalazar (San Lorenzo de Almagro, 3/0)

Pomocnicy: 5 – Santiago Ascacibar (Estudiantes La Plata, 5/0), 7 – Lucas Rodríguez (Estudiantes La Plata 5/1), 8 – Pedro Ojeda (Rosario Central, 2/0), 10 – Ezequiel Barco (Independiente, 5/0), 11 – Brian Mansilla (Racing Club, 6/1), 15 – Franco Moyano (San Lorenzo de Almagro, 1/0), 16 – Julián Chicco (Boca Juniors, 3/0), 17 – Tomás Belmonte (Lanús, 3/0), 18 – Joaquín Pereyra (Rosario Central, 1/0), 19 – Matías Zaracho (Racing Club, 2/0)

Napastnicy: 9 – Lautaro Martínez (Racing Club, 6/3), 20 – Tomás Conechny (San Lorenzo de Almagro, 5/1), 22 – Ramón Mierez (Tigre, 4/0), 21 – Marcelo Torres (Boca Juniors, 5/5)

Pogrubioną kursywą oznaczeni piłkarze, którzy rozegrali minimum trzy spotkania w dorosłej drużynie swojego klubu.

Na zielono oznaczeni piłkarze, którzy generalnie są zawodnikami pierwszego składu w dorosłej drużynie swojego klubu, albo przynajmniej w miarę regularnie wchodzą z ławki rezerwowych.

Pozostałe mecze drugiej kolejki rundy finałowej:

Urugwaj vs Brazylia 2:1 (0:1)

Gole - 0:1 Guilherme Arana (24′), 1:1 Rodrigo Amaral (60′), 2:1 Matías Viña (90+2′)

Odnoszę wrażenie, iż powoli możemy Urugwajczykom gratulować zwycięstwa. Po dwóch kolejkach rundy finałowej zainkasowali komplet punktów przeciwko teoretycznie dwóm najgroźniejszym rywalom – Argentynie i Brazylii. Podobnie, jak Argentyńczycy z Kolumbią drużyna „Charrúas” rzutem na taśmę ograła tej nocy Brazylijczyków.

Dodajmy, iż wśród Urusów pełne 90 minut rozegrał utalentowany Rodrigo Bentancur z Boca Juniors, który przeciwko Argentynie w 80 minucie kontuzjowany opuścił boisko.

*****************************************************************************

Ekwador vs Wenezuela 2:4 (0:1)

Gole - 0:1 Yangel Herrera (39′), 0:2 Yeferson Soteldo (52′ – pen.), 0:3 Ronaldo Chacón (55′), 0:4 Sergio Córdova (63′), 1:4 Pervis Estupiñán (87′ – pen.), 2:4 Bryan Cabezas (90+7′ – pen.)

6. Ekwador – 1 punkt, gole 4:6

Pierwsza czwórka tej klasyfikacji awansuje na tegoroczny Mundial U-20 w Korei Południowej.