Sudamericano U-20: dwa wymęczone remisy

W swoim drugim meczu na tegorocznym Sudamericano U-20 Argentyńczycy ponownie rzutem na taśmę wydarli remis, w hicie grupy B z Urugwajem ciułając widowiskowe 3:3. Drugi raz Lautaro Martínez swym trafieniem pod sam koniec starcia uratował obrońców tytułu od porażki.

„Albicelestes” mierzyli się znów na Estadio Olímpico w ekwadorskim mieście Ibarra położonym w północnej części tego kraju na wysokości 2220 metrów n.p.m. Warunki klimatyczne nie rozpieszczają, aczkolwiek swoim potencjałem kadrowym na pewno nie ustępowali sobotniemu rywalowi.

Nie zapominajmy jednak, iż Urusi chcieli zrewanżować się Argentynie za porażkę w starciu decydującym o mistrzostwie poprzedniego Sudamericano U-20, gdzie genialny Ángel Correa i spółka ograli ówczesnych gospodarzy 2:1.

Strzelanie otworzył zawodnik pamiętający turniej sprzed dwóch lat – Rodrigo Amaral. 19-latek poczęstował strzałem z dystansu, wobec którego bezradny okazał się goalkeeper Ramiro Macagno.

Dwadzieścia minut później Argentyńczycy wyrównali po akcji dwóch wychowanków Boca Juniors. Skrzydłowy Nahuel Molina Lucero posłał daleką centrę zza połowy boiska, którą na dalszym boku pola karnego przejął Marcelo Torres i celnym uderzeniem w długi róg wyrównał straty. Chwilę później Lautaro Martínez mógł zapewnić prowadzenie, lecz jego dobitka głową okazała się zbyt chaotyczna, chybiając nad poprzeczką.

Niestety, w doliczonym czasie pierwszej części największy gwiazdor tej kadry – Santiago Ascacibar sprokurował rzut karny dla Urugwaju. Wapno podczas trzeciej dodatkowej minuty wykorzystał ciemnoskóry atakujący Nicolás De La Cruz (nota bene to młodszy brat Carlosa Sáncheza znanego z występów dla River Plate, obecnego gracza meksykańskiego Monterrey).

Scenariusz tej batalii polegał jednak na argentyńskiej ripoście po każdym ciosie młodych „Charrúas”. W 74 minucie Marcelo Torres wpisał się do listy strzelców drugi raz, przecinając głową dośrodkowanie z kornera Tomása Conechnego.

To się nazywa wejście smoka! W pierwszym spotkaniu Marcelo Torres w ogóle nie zagrał, a w drugim rozpoczął od początku i strzelił aż dwa gole. Przed upływem 80 minuty Brian Mansilla spróbował wkręcić zza narożnika pola karnego, lecz obił poprzeczkę.

Urugwajczycy wyszli na plus po raz trzeci, gdy Nicolás Schiappacasse w 82 minucie najpierw nie wykorzystał drugiego rzutu karnego dla rywali, jakiego sparował przed siebie Macagno. Ale po chwili Urusi wznowili atak i napastnik o skomplikowanym nazwisku poprawił się na piątym metrze w obstawie defensorów po niepewnej interwencji goalkeepera Atlético de Rafaela. Niestety, chwilę później jeden z teoretycznie bardziej utalentowanych młodzieżowych Urugwajczyków, rozgrywający Rodrigo Bentancur zapomniał się – za głupi faul ujrzał drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartkę.

Łącznie w tym spotkaniu wystąpiło aż czterech piłkarzy Boca Juniors – Marcelo Torres, Nahuel Molina Lucero i Julián Chicco dla Argentyny, a także Rodrigo Bentancur dla Urugwaju. Pierwszy strzelił dwa gole, drugi zaliczył asystę, a ostatni dla kontrastu zarobił czerwoną kartkę.

Urusi nie podołali zadaniu utrzymania jednobramkowej zaliczki do ostatniego gwizdka. W pierwszej z sześciu doliczonych minut zmiennik Conechny jeszcze raz dośrodkował z narożnika boiska, a napastnik Lautaro Martínez drugi raz na tej imprezie notując bramkę u skraju meczu i tak, jak z Peru zagwarantował Argentynie podział zdobyczy punktowej. Wychowanek Racingu Club powoli staje się wybawcą a’la Sergio Ramos. Obie drużyny inaugurują turniej dwoma remisami.

Argentyna vs Urugwaj 3:3 (1:2)

Gole – 0:1 Rodrigo Amaral (4′), 1:1 i 2:2 Marcelo Torres (24′, 74′), 1:2 Nicolás De La Cruz (45+3′ – pen.), 2:3 Nicolás Schiappacasse (82′), 3:3 Lautaro Martínez (90+1′)

Skład Argentyny: Ramiro Macagno – Nahuel Molina Lucero (84′, Ramón Mierez), Nicolás Zalazar, Juan Foyth, Milton Valenzuela – Julián Chicco (64′, Matías Zaracho), Santiago Ascacibar (C), Brian Mansilla –  Ezequiel Barco (70′, Tomás Conechny) – Lautaro Martínez, Marcelo Torres

Trzecie spotkanie grupowe Argentyńczycy rozegrają nocą z poniedziałku na wtorek przeciwko Boliwii, która aktualnie jest nieoczekiwanym liderem grupy B, bowiem ograła 2:0 Peruwiańczyków w innym spotkaniu drugiej kolejki tego zestawienia. „Albicelestes” są zdecydowanym faworytem tego boju, aczkolwiek oponent będzie miał przewagę górskich wysokości – do nich Boliwijczycy niewątpliwie są przyzwyczajeni.

Peru vs Boliwia 0:2 (0:0)

Gole – Ronaldo Monteiro (55′), Bruno Miranda (89′)

Tabela grupy B po dwóch kolejkach:

1. Boliwia – 1 mecz, 3 punkty, gole – 2:0
  2. Argentyna – 2 mecze, 2 punkty, gole – 4:4
  3. Urugwaj – 2 mecze, 2 punkty, gole – 3:3
  4. Wenezuela – 1 mecz, 1 punkt, gole – 0:0
  5. Peru – 2 mecz, 1 punkt, gole – 1:3

Tutaj pełna kadra Argentyny na tegoroczne Sudamericano U-20 łącznie z ilością rozegranych meczów i strzelonych goli na turnieju:

Bramkarze: 1 – Ramiro Macagno (Atlético de Rafaela, 2/0), 12 – Facundo Cambeses (Banfield, 0/0), 23 – Franco Petroli (River Plate, 0/0)

Obrońcy: 2 – Cristian Romero (Belgrano, 1/0), 3 – Milton Valenzuela (Newell’s Old Boys, 2/0), 4 – Nahuel Molina Lucero (Boca Juniors, 2/0), 6 – Lisandro Martínez (Newell’s Old Boys, 0/0), 13 – Juan Foyth (Estudiantes La Plata, 2/0), 14 – Nicolás Zalazar (San Lorenzo de Almagro, 1/0)

Pomocnicy: 5 – Santiago Ascacibar (Estudiantes La Plata, 2/0), 7 – Lucas Rodríguez (Estudiantes La Plata 1/0), 8 – Pedro Ojeda (Rosario Central, 1/0), 10 – Ezequiel Barco (Independiente, 2/0), 11 – Brian Mansilla (Racing Club, 2/0), 15 – Franco Moyano (San Lorenzo de Almagro, 0/0), 16 – Julián Chicco (Boca Juniors, 2/0), 17 – Tomás Belmonte (Lanús, 0/0), 18 – Joaquín Pereyra (Rosario Central, 0/0), 19 – Matías Zaracho (Racing Club, 1/0)

Napastnicy: 9 – Lautaro Martínez (Racing Club, 2/2), 20 – Tomás Conechny (San Lorenzo de Almagro, 2/0), 22 – Ramón Mierez (Tigre, 2/0), 21 – Marcelo Torres (Boca Juniors, 1/2)

Pogrubioną kursywą oznaczeni piłkarze, którzy rozegrali minimum trzy spotkania w dorosłej drużynie swojego klubu.

Na zielono oznaczeni piłkarze, którzy generalnie są zawodnikami pierwszego składu w dorosłej drużynie swojego klubu, albo przynajmniej w miarę regularnie wchodzą z ławki rezerwowych.

Wyniki drugiej i trzeciej kolejki w grupie A:

Druga kolejka:

Brazylia vs Chile 0:0

*****************************************************************************

Ekwador vs Kolumbia 4:3 (1:2)

Gole – 0:1 Damir Ceter (7′), 0:2 Jorge Obregón (38′), 1:2 Pervis Estupiñán (41′), 2:2 Joel Quintero (52′), 3:2 Bryan Cabezas (57′ – pen.), 3:3 Ever Valencia (74′), 4:3 Jordy Caicedo (90+2′)

Pauzowali: Paragwaj

Trzecia kolejka:

Brazylia vs Paragwaj 3:2 (1:0)

Gole – 1:0 Sávio (39′), 2:0 Richarlison (57′), 3:0 Vizeu (65′), 3:1 i 3:2 Jesús Medina (80′, 90+1′)

Ekwador vs Chile 1:1 (1:0)

Gole – 1:0 Jordan Sierra (7′), 1:1 José Luis Sierra (80′)

Pauzowali: Kolumbia