Udany początek roku dla Boca

Boca Juniors pokonali 2:0 Estudiantes La Plata w swoim pierwszym tegorocznym meczu, otwierającym erę post-tévezową. Było to towarzyskie spotkanie miniturnieju Copa de Oro rozgrywanego w Mar del Plata w ramach cyklu letniego Torneos de Verano 2017. Obie bramki dla „Xeneizes” padły w pierwszej odsłonie. Wynik samobójczym trafieniem otworzył Lucas Diarte, a kilkanaście minut później celną główką ustalił go Walter Bou.

Idealny rewanż za wpadkę w ubiegłorocznym Torneos de Verano (wówczas Boca uległa 0:2 drużynie „Los Pincharratas”). Trener Guillermo Barros Schelotto wystawił może nie najsilniejszy, ale mocny skład.

Natomiast rywal wystąpił półrezerwowym składem – osłabiony był brakiem Lucasa Rodrígueza i Santiago Ascacibara, oddelegowanych do Ekwadoru na Mistrzostwa Ameryki Południowej U-20, a kontuzjowany jest wychowany w Boca ich snajper Lucas Viatri. Wznawiającego karierę legendarnego Juana Sebastiána Veróna także zabrakło w kadrze meczowej.

Futboliści Boca zdecydowanie dominowali przez całe spotkanie i już do przerwy praktycznie rozstrzygnęli losy spotkania. Najpierw, w 14 minucie kapitalną akcją popisał się Ricardo Centurión (który nawiasem mówiąc przejął numer 10 na koszulce po Tévezie). Otrzymał dogranie z środka od Fernando Gago i wyminął trzech kolejnych defensorów Estudiantes, niczym przysłowiowe tyczki slalomowe. Gdy znalazł się sam na sam z niedoszłym bramkarzem Boca – Mariano Andújarem nagle jeden z obrońców – Lucas Diarte tak niefortunnie spróbował wyłuskać piłkę spod nóg Centurióna, że od słupka skierował ją do własnej bramki.

W 27 minucie „Bosteros” podwyższyli prowadzenie. Najskuteczniejszy strzelec Boca pod koniec ubiegłego roku, a więc Walter Bou wykorzystał dośrodkowanie w pole karne Nazareno Solísa z lewego skrzydła i świetną główką zaskoczył goalkeepera rywali.

Bou - Centurión

Walter Bou i Ricardo Centurión sympatycznym tańcem celebrowali drugiego gola dla Boca

Bohaterem meczu zdecydowanie okazał się Centurión, ale swoje pięć minut sławy zanotował także właśnie asystent przy drugim trafieniu. Solís tuż przed kwadransem odpoczynku mógł zaliczyć własnego gola, niemniej jego bezpośrednie uderzenie w środek bramki po centrze od Cristiana Pavóna wyłapał Andújar.

Druga połowa również należała do „Xeneizes”, ale obecnym liderom tabeli ligi argentyńskiej nie dopisały skuteczność i precyzja przy wykończeniu składnych akcji – Ricardo Centurión trafił w słupek z dystansu, a pech zadecydował o zmarnowaniu dogodnej sytuacji krótko po przerwie, gdy Walter Bou również zaliczył słupek podczas ataku sam na sam z Andújarem. Do futbolówki w polu bramkowym docierał Centurión, ale właśnie słupek powstrzymał go od zadania własnego ciosu – piłka odbita od niego uciekła spod obszaru akcji.

Później Bou znalazłszy się tuż przed celem został w ostatniej chwili powstrzymany przez kapitana oponentów Leandro Desábato, który uprzedziwszy go ofiarnie sparował futbolówkę na korner.

Laplateńczycy od 68 minuty walczyli w osłabieniu, gdyż arbiter wyrzucił z boiska za drugą żółtą kartkę ostro faulującego Elíasa Umeresa. W 79 minucie dla „Azul y Oro” zadebiutował 17-letni Mauro Luna Diale zastąpiwszy fenomenalnego dziś Centurióna. U samego epilogu swoje trzy grosze zamierzył dorzucić Cristian Pavón. Aczkolwiek jego bombę z dystansu sparował Andújar, a kiedy pod sam koniec wybiegał jeden na jednego będąc na boku pola karnego, ostatecznie źle złożył się do strzału i fatalnie chybił.

Boca zwyciężyła 2:0 przeciwko wracającemu z USA zespołowi Estudiantes La Plata, ale to zwycięstwo powinno być dużo wyższe. W drugiej połowie niestety celność atakującym nie dopisała i dwiema bramkami kanonada została uwieńczona.

Ważny mecz próby był to dla Nazareno Solísa i bramkarza Axel Wernera. Z pewnością swoją postawą dziś obaj udowodnili trenerowi Guillermo Barrosowi Schelotto, że są gotowi do występów w pierwszym składzie podczas drugiej części sezonu 2016/2017 i nie trzeba sprowadzać nowych zawodników celem wzmocnienia ekipy. Odejście ukochanego Carlosa Téveza do Chin nie umniejszyło mocy „Bosteros”.

Ta sobota była kapitalnym dniem dla Boca Juniors! Najpierw eks-snajper „Xeneizes”, Jonathan Calleri strzelił swego pierwszego w Europie zapewniając angielskiemu West Ham United zwycięstwo 3:1 nad Middlesbrough. Nocą wychowanek szkółki Boca – Marcelo Torres zdobył dwa gole dla Argentyny z Urugwajem podczas starciu Sudamericano U-20 (remis 3:3), asystę przy jednym z jego trafień zaliczył inny zawodnik związany z niebiesko-żółtym trykotem – Nahuel Molina Lucero.

Łącznie w tej potyczce wystąpiło aż czterech zawodników Boca Juniors (Marcelo Torres, Nahuel Molina Lucero i Julián Chicco dla Argentyny, a także Rodrigo Bentancur w Urugwaju – ten ostatni zarobił czerwoną kartkę dla kontrastu).

Dodajmy, iż największy wróg Boca – River Plate tego samego dnia przegrał 0:1 z brazylijskim Vasco da Gama mecz o trzecie miejsce we Florida Cup, a ich gwiazdor Sebastián Driussi (obecnie najskuteczniejszy zawodnik tego sezonu ligowego) złamał nogę podczas tej rywalizacji. Fantastyczny dzień trzeba było zwieńczyć zasłużoną victorią.

Boca Juniors vs Estudiantes La Plata 2:0 (2:0)

Gole – Lucas Diarte (14′ – samobój), Walter Bou (27′)

Składy:

Boca Juniors: Axel Werner – Gino Peruzzi (64′, Leonardo Jara), Fernando Tobio, Juan Manuel Insaurralde, Jonathan Silva – Pablo Pérez (80′, Fernando Zuqui), Fernando Gago (C) – Cristian Pavón, Nazareno Solís, Ricardo Centurión (79′, Mauro Luna Diale) – Walter Bou (69′, Sebastián Pérez)

Trener: Guillermo Barros Schelotto

Estudiantes La Plata: Mariano Andújar – Jonathan Schunke, Leandro Desábato (C), Lucas Diarte (46′, Facundo Quintana) – Facundo Sánchez, Iván Gómez, Israel Damonte, Sebastián Dubarbier – Carlos Auzqui (84′, Matías Ahumada), Ignacio Bailone (69′, Juan Bautista Cascini), Juan Cejas (46′, Elías Umeres)

Trener: Nelson Vivas

Sędziował: Federico Beligoy

Za pół tygodnia, a dokładniej w najbliższy wtorek Boca stoczy drugi i ostatni pojedynek o Copa de Oro. Tym razem na stadionie Jose Maria Minella w Mar del Plata sprawdzą umiejętności San Lorenzo de Almagro. Swój udział w Torneos de Verano 2017 najpopularniejszy argentyński klub zwieńczy natomiast w przyszły weekend Superclásico de Verano z River Plate.

Autorzy: assurbanipal i Ed