Chapecoense oficjalnie zdobywcą Copa Sudamericana!

Dzisiejszego dnia CONMEBOL po telekonferencji ze wszystkimi jej członkami oficjalnie przychylił się do wniosku Atlético Nacional, aby przekazać trofeum Copa Sudamericana dla brazylijskiej drużyny Chapecoense, która tydzień temu w katastrofie lotniczej na terenie Kolumbii straciła niemal całą swoją drużynę, sztab szkoleniowy i część zarządu.

Tegoroczny zdobywca Copa Libertadores miał zmierzyć się o trofeum Sudamericany właśnie z Chapecoense, jednak samolot wiozący Brazylijczyków na pierwsze starcie finałowe w Medellín podczas nieudanej próby awaryjnego lądowania rozbił się w górzystym terenie około 50 km na południe od tego miasta. Katastrofę przeżyło tylko 6 z 77 osób będących na pokładzie (w tym trzech piłkarzy).

Zawodnikami kolumbijskiego klubu tragedia wstrząsnęła równie mocno, jak Brazylijczykami. Przez ubiegły tydzień na ich stadionie Atanasio Girardot oddawano hołd ofiarom. Futboliści Atlético Nacional zapowiedzieli, że jeśli CONMEBOL mimo próśb o bezpośrednie przyznanie trofeum dla Chapecoense zarządzi rozegranie finału, to celowo podłożą się rywalowi, aby puchar ostatecznie trafił w ręce brazylijskiego zespołu.

„Verdiblancos” ku pamięci ofiar katastrofy zapomnieli o perspektywie stania się pierwszym klubem, jaki zdobędzie Copa Libertadores oraz Copa Sudamericana w jednym roku. CONMEBOL za ten wspaniały gest uhonorował ich nagrodą „Fair Play Centenario” (Fair Play Stulecia), jaką wycenia się na milion dolarów.

Włodarze południowoamerykańskiej konfederacji decyzję o przyznaniu Kolumbijczykom tejże nagrody uzasadnili słowami: „Atlético Nacional wypromował futbol w Ameryce Południowej w duchu pokoju, zrozumienia i czystej gry. Poszukiwanie walorów sportowych zawsze stawiali nad interesy komercyjne.”

Kiedy oficjalnie Chapecoense ogłoszono zwycięzcą Copa Sudamericana 2016 wiemy już, iż nowa drużyna „Verdão de Oeste” awansuje do fazy grupowej przyszłorocznej Copa Libertadores.

Jednocześnie w roku 2017 ekipy Atlético Nacional i Chapecoense zmierzą się między sobą o inne trofeum – Recopa Sudamericana (Superpuchar Ameryki Południowej). Kolumbijczycy zakwalifikowali się tam jako zdobywca Copa Libertadores, natomiast Brazylijczycy jako tryumfator Sudamericany.

Comments are closed.