Siedem kolejek minęło

Poniedziałkowej nocy zakończyła się siódma kolejka Primera División de Argentina. Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł San Martín de San Juan, który dotychczas zajmował przedostatnie miejsce w ligowej stawce. „Verdinegros” z pomocą przewagi liczebnej ograli 2:1 w Mar del Plata tamtejsze Aldosivi i odbili się od dna.

Aldosivi vs San Martín de San Juan 1:2 (1:0)

Gole – 1:0 Joel Acosta (9′), 1:1 Diego Cháves (55′), 1:2 Emanuel Dening (58′)

Premierowy tryumf podopiecznych Pablo Lavalléna, który wywalczyli dokonując virady. Jako pierwsi cios zadali gospodarze, którym zaliczkę do przerwy dał Joel Acosta. Wychowanek Boca Juniors wypożyczony do ekipy „Rekinów” z włoskiej Pescary celnym szczupakiem sprzed piątego metra zaskoczył Luisa Ardente, otrzymawszy centrę od Ismaela Quíleza.

Niestety, krótko po przerwie asystent przy wspominanym golu zarobił czerwoną kartkę, albowiem sfaulował tuż przed linią pola karnego Maximiliano Lugo. Osłabiony Aldosivi uchronił się po rzucie wolnym podyktowanym za ów przewinienie, lecz szybko został rozłożony na łopatki przez chcących odbić się gości.

Jeszcze przed upływem kwadransa drugiej części San Martín odwróciło rezultat. W 55 minucie wyrównał urugwajski napastnik Diego Cháves, trafiając bezpośrednim strzałem zza pola bramkowego – zza szesnastki asystował mu Gustavo Villarruel.

Natomiast trzy minuty później jego kolega z ataku Emanuel Dening zdobył gola na wagę zwycięstwa. Po szybkim wykonaniu rzutu wolnego przez Matíasa Fissore przejął futbolówkę na skraju pola karnego i otoczony dwoma rywalami huknął bezlitośnie pod poprzeczkę. San Martín dowiózł cenny rezultat do ostatniego gwizdka, choć kilkukrotnie czujność Ardente została sprawdzona przez miejscowych atakujących.

Ubiegły sezon w wykonaniu „Zielono-Czarnych” okazał się niezwykle udany, wręcz był najlepszym w historii klubu i niewiele zabrakło, aby ta drużyna z zachodniej Argentyny zajęła odpowiednio wysoką lokatę w łącznej tabeli Torneo de Transición potrzebną do udziału w Copa Sudamericana 2017.

Jednakże nie będzie im dane zadebiutować na międzynarodowej arenie. Bynajmniej nie muszą obawiać się o swoje położenie w tabeli spadkowej – mają odpowiednio wysoką zaliczkę nad czterema najniższymi miejscami oznaczającymi degradację do Primera B Nacional po zakończeniu kampanii 2016/2017.

Klasyfikacja strzelców:

6 goli – Sebastián Driussi (River Plate)

4 gole – Nicolás Blandi (San Lorenzo de Almagro), Ignacio Scocco (Newell’s Old Boys), Marcos Acuña (Racing Club), Carlos Luna (Tigre),  Santiago Silva (Banfield) oraz Cristian Menéndez (Atlético de Tucumán)

3 gole – Darío Benedetto i Cristian Pavón (obaj Boca Juniors), Marco Ruben i Washington Camacho (obaj Rosario Central), Carlos Auzqui i Israel Damonte (obaj Estudiantes La Plata), Lucas Alario (River Plate), Sebastián Penco (Aldosivi), Nicolás Ibáñez (Gimnasia La Plata), Andrés Ríos (Defensa y Justicia), Marco Borgnino (Atlético de Rafaela) oraz Martín Cauteruccio (San Lorenzo de Almagro)

2 gole – Emiliano Rigoni i Diego Vera (obaj Independiente), Ignacio Bailone i Lucas Rodríguez (obaj Estudiantes La Plata), Hernán Da Campo i Federico Andrada (obaj Quilmes), Guillermo Acosta i Fernando Zampedri (obaj Atlético de Tucumán), Jonathan Menéndez i Sebastián Palacios (Talleres), Fernando Belluschi i Sebastián Blanco (San Lorenzo de Almagro), Ezequiel Montagna i Diego Cháves (obaj San Martín de San Juan), Diego Morales (Tigre), Lisandro López (Racing Club), Lucas Sosa (Huracán), Walter Montoya (Rosario Central), Lautaro Acosta (Lanús), Ismael Blanco (Colón), Franco Niell (Gimnasia La Plata), Mariano Pavone (Vélez Sarsfield), Mauro Formica (Newell’s Old Boys), Claudio Bieler (Belgrano), Walter Erviti (Banfield), Carlos Rodríguez (Olimpo), Marcos Figueroa (Temperley), Ricardo Centurión (Boca Juniors), Jaime Ayoví (Godoy Cruz) oraz Andrés D’Alessandro (River Plate).