Bunt peryferii

Sezon 2016/2017 ruszył w najlepsze na szczeblu Primera División. Tak różowo nie wygląda sytuacja na zapleczu argentyńskiej elity. Podczas tego weekendu pauzują rozgrywki Primera B Nacional oraz trzecia i czwarta liga. Przyczyną wymuszonego zastoju jest niewypełnienie zobowiązań finansowych AfA wobec klubów z niższych klas rozgrywkowych.

To już drugi kolejny weekend, jak druga liga pauzuje. Dotychczas rozegrano niecałe pięć kolejek obecnego sezonu Primera B Nacional. Nagle zarządy klubów zbuntowany się przeciwko nieopłacaniu ich z tytułu sprzedaży praw telewizyjnych (które stanowią znaczną część ich dochodów) i dnia 23. września powiedziały „dość”, odmówiwszy wzięcia udziału w następnej kolejce.

Prezes spółki zarządzającej drugą ligą – Daniel Ferreiro rzekł: „To sposób obrony naszych klubów. Wierzymy, że to da nam więcej. Rozmawialiśmy z kapitanami i sztabami szkoleniowymi. Istota problemu nie może być lekceważona.”, wzywając do solidarności między klubami z zaplecza argentyńskiej czołówki piłkarskiej.

Komisja Normalizująca AfA kierowana z ramienia FIFA przez Armando Péreza (szefa zarządu Belgrano) pracuje nad problemem. Czy środki na opłacenie drugoligowców znajdą się? A może rozsadzona przez wewnętrzny chaos federacja niebawem ogłosi niewypłacalność?

Protest trwa już drugi tydzień, a kiedy nastąpi jego kres? Najprawdopodobniej w przyszły weekend (podczas terminu FIFA na mecze reprezentacji) rozgrywki argentyńskich niższych klas rozgrywkowych wrócą do gry.

Comments are closed.