Taki będzie format sezonu 2016/2017

AfA zdecydowała o formule rozgrywek Primera División de Argentina w nadchodzącym sezonie. Trzydziestozespołowa liga argentyńska wraca do klasycznego ligowego systemu bez podziału na grupy. W przeciwieństwie do kampanii 2015 teraz po zakończeniu sezonu zasadniczego nie będzie play-offów o awans do rozgrywek międzynarodowych.

Drużyny, jakie zakwalifikują się do Copa Libertadores 2018 oraz Copa Sudamericana 2017 zostaną wyłonione na podstawie ligowej klasyfikacji. Sezon 2016/2017 rozpocznie się 19 sierpnia, czyli tuż przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich. Podczas drugiej połowy bieżącego roku odbędzie się piętnaście kolejek, czyli równe pół campeonato.

Ostatnia kolejka pierwszej rundy odbędzie się 18 grudnia. Liga argentyńska będzie grać właściwie do świąt, ponieważ tym razem żaden klub z kraju srebra nie wyjedzie w grudniu dla Klubowe Mistrzostwa Świata. Później nastąpi prawie dwumiesięczna przerwa od wojaży ligowych. Druga część sezonu zainicjowana zostanie 12 lutego. Ostatnia, trzydziesta kolejka przeprowadzona zostanie 28 maja.

Rzecz jasna liga odpocznie podczas terminów FIFA na mecze reprezentacyjne – jeden weekend września, jeden weekend października, jeden weekend listopada oraz jeden weekend marca.

Analogicznie jak w sezonie 2015 zorganizowanych będzie trzydzieści kolejek. Każdy z każdym zagra raz, aczkolwiek dodatkowo odbędzie się kolejka klasyków. Zatem ze swoim derbowym rywalem dany klub stoczy dwie potyczki. Jedyną różnicą w porównaniu do roku 2015 jest likwidacja Liguilli o wejście do Copa Libertadores i Copa Sudamericana.

Poprzez ligę do CL 2018 wejdą czołowe cztery drużyny tabeli, a do przyszłorocznej Sudamericany dostaną się ekipy z miejsc 5-9. Inną różnicą jest ilość spadkowiczów. Po zakończeniu sezonu do Primera B Nacional wylecą cztery najgorsze zespoły tabeli spadkowej.

Z drugiej ligi do pierwszej po najbliższym sezonie wejdą już tylko dwie drużyny. W sezonie 2017/2018 argentyńska najwyższa klasa rozgrywkowa będzie liczyła już tylko 28 drużyn. I tak co roku Primera División de Argentina będzie zmniejszała swoją liczebność o dwa aż wróci tradycyjny układ dwudziestozespołowy.

Format zatwierdziła Komisja Normalizująca nadzorowaną przez FIFA. Terminarz rozgrywek AfA ogłosi we wtorek, dnia 2. sierpnia.

3 Comments to "Taki będzie format sezonu 2016/2017"

  1. Palacio's Gravatar Palacio
    27 lipca 2016 - 01:14 | Permalink

    Niezle się tam bawią. Co roku co innego. A na koniec wrócą do 20 drużyn i Apertury i Clausury bo na rozegranie normalnego sezonu z rewanżami są pewnie zbyt dumni.

  2. assurbanipal's Gravatar assurbanipal
    30 lipca 2016 - 11:32 | Permalink

    Może w końcu pójdą po rozum do głowy i utworzą normalną 20 zespołową ligę z mecz i rewanż. To by pozwoliło zapewne na większe przychody ze sprzedaży praw TV itp.

Comments are closed.