Majestat Urugwaju na Copa América

Do Copa América Centenario pozostało 37 dni. Przedstawiamy oto filmik z całego meczu finałowego 37. edycji CA (niestety transmisja jest po chińsku). Rok 1995 – gospodarze Urugwaj po rzutach karnych pokonali Brazylię, która rok wcześniej świętowała zdobycie mistrzostwa świata.

W regulaminowym czasie spotkania finał rozgrywany na Estadio Centenario w Montevideo zakończył się remisem 1:1. Urusi następnie wykazali się mocniejszymi nerwami podczas konkursu jedenastek, gdzie zwyciężyli 5:3.

Bohaterem Urugwaju był wówczas legendarny Enzo Francescoli. Jedynego gola dla miejscowych strzelił w 51 minucie, wprowadzony tuż po przerwie Pablo Bengoechea. Swym trafieniem dał wyrównanie gospodarzom.

„Charrúas” zza linii bocznej dowodził nieżyjący już Héctor Núñez, który nim objął kadrę Urusów zaliczył wiele przygód z klubami hiszpańskimi – Tenerife, Levante, Rayo Vallecano, Granada, Atlético Madryt, Las Palmas i Valencia.

Nota bene Urugwaj zawsze zwyciężał Copę rozgrywaną u siebie (a organizował ją siedem razy). Nie Argentyna, nie Brazylia, a właśnie Urusi są najbardziej utytułowanym narodem w historii tego turnieju – wygrywali go aż 15 razy. Argentyńczycy są jednak o tylko jedno zdobyte trofeum CA gorsi i w tym roku mogą dogonić północno-wschodnich sąsiadów.