Koniec eliminacji w CL

Nocą z czwartku na piątek dobiegła końca runda kwalifikacyjna Copa Libertadores 2016. Ostatnimi ekipami, które zapewniły sobie awans są dwa Independiente – ekwadorski Del Valle oraz kolumbijski Santa Fe. Znamy skład wszystkich grup tegorocznej edycji Pucharu Wyzwolicieli.

Guaraní vs Independiente del Valle 2:1 (0:0), pierwszy mecz – 0:1, awans Independiente del Valle

Gole – 1:0 Marcelo Palau (62′), 1:1 José Angulo (76′), 2:1 Rodrigo López (81′)

Trzecia siła ubiegłego sezonu ligi ekwadorskiej chociaż nie była faworytem tegoż dwumeczu to jakoś wyeliminowała zeszłorocznego półfinalistę elitarnego turnieju. Pomogła im zasada bramek na wyjeździe.

Mimo, że przegrywali 0:1 od 62 minuty po kapitalnym golazo nożycami Urusa Marcelo Palau to na kwadrans przed finiszem doprowadzili do remisu, stawiając Paragwajczyków pod ścianą. José Angulo wykorzystał akcję sam na sam z bramkarzem po dograniu kolegi z połowy boiska, co bardzo przybliżyło „Negriazules” ku awansowi.

Co prawda w 81 minucie Guaraní odzyskali prowadzenie dzięki celnej główce innego Urusa Rodrigo Lópeza, aczkolwiek ostatecznie do szczęścia zabrakło im jeszcze jednego gola i to Independiente pochodzące z okolic Quito cieszy się awansem do fazy grupowej.

Independiente del Valle będzie rywalizować w grupie 5 z tryumfatorem CL sprzed trzech lat – brazylijskim Atlético Mineiro, a także chilijskim Colo-Colo i peruwiańskim Melgarem.

***

Santa Fe vs Oriente Petrolero 3:0 (2:0), pierwszy mecz – 3:1, awans Independiente Santa Fe

Gole – Yerry Mina (33′, 39′), Anthony Otero (74′)

Tryumfatorzy Copa Sudamericana z poprzedniego roku bez najmniejszego trudu wyautowali boliwijskiego niedobitka z Santa Cruz. Kolumbijczycy do przerwy wygrywali 2:0 za sprawą dwóch trafień Yerry’ego Miny, który wpisał się na listę strzelców także w pierwszym meczu. W obu przypadkach skutecznie dostawiał głowę do centr z rzutów rożnych.

Pogrom w 74 minucie zwieńczył wprowadzony z ławki po przerwie Anthony Otero wykańczając kontratak. Asystowało mu niefortunne podanie od oponenta. Santa Fe w dwumeczu zdemolowało Oriente Petrolero wynikiem 6:1. Nie ma w tym niczego zaskakującego – wszak swoim poziomem przewyższają boliwijskich „Nafciarzy” o kilka klas.

Santa Fe trafiło do niezwykle trudnej grupy 8. Podopieczni urugwajskiego trenera Gerardo Pelusso będą musieli stawić czoła mistrzowi Brazylii – Corinthians, mistrzowi Paragwaju – Cerro Porteño. Łatwiej może będzie przeciwko chilijskiemu Cobresalowi, lecz także nie lekceważyłbym górników miedzi z północnego Chile.

Łącznie do fazy grupowej CL 2016 zakwalifikowało się 6 drużyn argentyńskich, 5 brazylijskich, po 3 kolumbijskie, ekwadorskie i urugwajskie, a także po 2 z pozostałych krajów uczestniczących.

Oto zestaw grup Copa Libertadores 2016:

Grupa 1: River Plate (ARG), The Strongest (BOL), Trujillanos (VEN), São Paulo FC (BRA)

Grupa 2: Nacional (URU), Palmeiras (BRA), Rosario Central (ARG), River Plate (URU)

Grupa 3: Boca Juniors (ARG), Bolívar (BOL), Deportivo Cali (COL), Racing Club (ARG)

Grupa 4: Atlético Nacional (COL), Peñarol (URU), Sporting Cristal (PER), Huracán (ARG)

Grupa 5: Atlético Mineiro (BRA), Colo-Colo (CHI), Melgar (PER), Independiente del Valle (ECU)

Grupa 6: San Lorenzo (ARG), Grêmio (BRA), LDU Quito (ECU), Deportivo Toluca (MEX)

Grupa 7: Olimpia Asunción (PAR), Emelec (ECU), Deportivo Táchira (VEN), Pumas UNAM (MEX)

Grupa 8: Corinthians (BRA), Cerro Porteño (PAR), Cobresal (CHI), Independiente Santa Fe (COL)

• Grupa 7, h 4:00, Pumas UNAM vs Emelec

Jak sami widzimy nie ma żadnego meczu z udziałem klubów argentyńskich, a to dlatego bowiem Torneo de Transición rozgrywa trzecią kolejkę właśnie w połowie nadchodzącego tygodnia.