Uczestnicy Copa Libertadores 2016

W niedzielę poznaliśmy tegorocznych mistrzów Ekwadoru i Kolumbii, co jednocześnie pozwoliło nam odkryć wszystkie karty odnośnie wszystkich 38 drużyn, jakie wezmą udział w przyszłorocznej Copa Libertadores.

ARGENTYNA

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Boca Juniors (mistrz Argentyny i zdobywca Pucharu Argentyny)
  • San Lorenzo de Almagro (wicemistrz Argentyny)
  • River Plate (obrońca tytułu Copa Libertadores)
  • Rosario Central (finalista Pucharu Argentyny – zespół, który spośród nieawansujących zaszedł najdalej w tym turnieju)

Runda eliminacyjna:

  • Racing Club (zwycięzca Liguilli Pre-Libertadores)
  • Huracán (drużyna, która spośród argentyńskich zaszła najdalej w Copa Sudamericana 2015)

W Argentynie są wręcz te same ekipy, co podczas tegorocznej edycji. Z tą różnicą, że Rosario Central zamiast Estudiantes La Plata.

BRAZYLIA

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Corinthians (mistrz Brazylii)
  • Palmeiras (zdobywca Pucharu Brazylii)
  • Atlético Mineiro (wicemistrz Brazylii)
  • Grêmio Porto Alegre (3. drużyna ligi brazylijskiej)

Runda eliminacyjna:

  • São Paulo FC (4. drużyna ligi brazylijskiej)

KOLUMBIA

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Deportivo Cali (mistrz Kolumbii – Torneo Apertura)
  • Atlético Nacional (mistrz Kolumbii – Torneo Finalización)

Runda eliminacyjna:

  • Independiente Santa Fe (zdobywca Copa Sudamericana 2015)

PARAGWAJ

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Cerro Porteño (mistrz Paragwaju z wyższym rozstawieniem – Torneo Apertura)
  • Olimpia Asunción (mistrz Paragwaju z niższym rozstawieniem – Torneo Clausura)

Runda eliminacyjna:

  • Guaraní (najlepsza niemistrzowska drużyna łącznej tabeli sezonu 2015)

URUGWAJ

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Nacional (mistrz Urugwaju w sezonie 2014/2015)
  • Peñarol (wicemistrz Urugwaju w sezonie 2014/2015)

Runda eliminacyjna:

  • River Plate (trzecia drużyna ligi urugwajskiej w sezonie 2014/2015) [DEBIUTANT]

EKWADOR

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Emelec (mistrz Ekwadoru – zwycięzca drugiego etapu)
  • LDU Quito (wicemistrz Ekwadoru – zwycięzca pierwszego etapu)

Runda eliminacyjna:

  • Independiente del Valle (najlepsze niemistrzowska drużyna ligi ekwadorskiej w sezonie 2015)

CHILE

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Cobresal (mistrz Chile – Torneo Clausura) [w Copa Libertadores uczestniczyli raz – w 1986]
  • Colo-Colo (mistrz Chile – Torneo Apertura)

Runda eliminacyjna:

  • Universidad de Chile (zdobywca Copa Chile)

PERU

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Melgar (mistrz Peru) [w Copa Libertadores uczestniczyli dwukrotnie – w 1982 i 1984]
  • Sporting Cristal (wicemistrz Peru)

Runda eliminacyjna:

  • Universidad César Vallejo (trzecia drużyna ligi peruwiańskiej w sezonie 2015) [NIEMAL DEBIUTANT – do tej pory w CL grali tylko raz w 2013, odpadając po rundzie eliminacyjnej]

BOLIWIA

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Bolívar (mistrz Boliwii w sezonie 2014/2015)
  • The Strongest (wicemistrz Boliwii w sezonie 2014/2015)

Runda eliminacyjna:

  • Oriente Petrolero (trzecia drużyna ligi boliwijskiej w sezonie 2014/2015)

WENEZUELA

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Deportivo Táchira (mistrz Wenezueli w sezonie 2014/2015)
  • Trujillanos (wicemistrz Wenezueli w sezonie 2014/2015) [w Copa Libertadores uczestniczyli raz – w 1995]

Runda eliminacyjna:

  • FC Caracas (trzecia drużyna ligi wenezuelskiej w sezonie 2014/2015)

MEKSYK

Bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • Pumas UNAM (pierwsze miejsce w sezonie zasadniczym Apertura 2015)
  • Deportivo Toluca (drugie miejsce w sezonie zasadniczym Apertura 2015)

Runda eliminacyjna:

  • Puebla (zwycięzca Supercopa MX 2015) [DEBIUTANT]

Kolorem oliwkowozielonym zaznaczone są kluby, jakie brały udział w tegorocznej Copa Libertadores (przynajmniej na etapie rundy eliminacyjnej).

Losowanie fazy grupowej i rundy eliminacyjnej odbędzie się dnia 22 grudnia (jutro) w paragwajskim mieście Luque, gdzie znajduje się siedziba władz CONMEBOL.

Nie znamy jeszcze podziału na koszyki (o tym poinformujemy wkrótce). Wiadomo tylko, że broniący klubowego mistrzostwa Ameryki Południowej zespół River Plate będzie w pierwszym koszyku.

Comments are closed.