Emelec o krok od mistrzostwa

Emelec pokonał 3:1 LDU Quito w pierwszym spotkaniu finałowym wielkiego finału ligi ekwadorskiej. Mecz w Guayaquil rozegrano w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego, a rewanżowe spotkanie zaplanowano na godzinę 17:30 w niedzielę.

Jeszcze na dwie kolejki przed końcem drugiej fazy ligi ekwadorskiej wydawało się, że LDU Quito zdobędzie mistrzostwo (triumfowało w pierwszej rundzie rywalizacji) i tym samym przerwie dwuletni prymat Emelec w Ekwadorze. Tak się jednak nie stało, bo Los Albos stracili nieznaczną przewagę i Emelec dzięki wygraniu drugiej rundy rozgrywek doprowadził do konieczności rozegrania finałowego dwumeczu pomiędzy triumfatorami oby rund rywalizacji.

Pierwszy mecz na swoją korzyść rozstrzygnęli El Bombillo, którzy wygrali u siebie 3:1 i są o krok od trzeciego mistrzostwa z rzędu. Bohaterem spotkania po raz kolejny był środkowy pomocnik Angel Mena, który strzelił dla gospodarzy dwie bramki  w 46′ i 68′. Mógł strzelić jeszcze trzecią, ale w 74′ przy stanie 3:0 nie wykorzystał rzutu karnego. Gola otwierającego wynik spotkania strzelił dla Emelec już w 7′ Fernando Gaibor.

Fani LDU Quito wciąż mogą liczyć na skuteczne odrobienie strat dzięki honorowemu trafieniu pomocnika Diego Moralesa w 83′. Argentyńczyk tym samym częściowo zrehabilitował się za zmarnowaną jedenastkę, jaką Los Albos otrzymali w 60′ przy stanie 2:0 dla gospodarzy.

W fazie grupowej Copa Libertadores będą reprezentować Emelec (triumf w II rundzie) i LDU Quito (triumf w I rundzie), a w eliminacjach zagra Independiente del Valle (najlepszy bilans punktów z obu rund poza ich triumfatorami).

Zasady rywalizacji ligowej w Ekwadorze: Rozgrywki są podzielone na trzy fazy. W pierwszej i drugiej części, 12 drużyn rozgrywa ze sobą mecz i rewanż w systemie ligowym. Zwycięzcy obu części zdobywają automatycznie awans do najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych w Ameryce Południowej, Copa Libertadores. Spotykają się również w trzeciej fazie w dwumeczu, którego zwycięzca zdobywa tytuł mistrzowski. Chyba że ta sama drużyna jest najlepsza w obu częściach to wówczas automatycznie zostaje mistrzem. Drużyna z największą liczbą punktów z obu faz, która nie zagra w wielkim finale, zakwalifikuje się do fazy eliminacyjnej Copa Libertadores.

 

Comments are closed.