Emelec i LDU powalczą o tytuł

Tytuł mistrzowski w Ekwadorze rozstrzygnie się w dodatkowym dwumeczu pomiędzy Emelec i LDU Quito. Mecze zaplanowano na najbliższą środę (u nas 1:30 w czwartek) i niedzielę (u nas 17:30).

W ostatniej kolejce drugiej rundy rozgrywek niespodzianek nie było, choć Emelec i LDU Quito nieco się namęczyły ze swoimi rywalami. Los Albos mieli jeszcze przed ostatnią kolejką cień szansy na wygranie drugiej rundy rozgrywek, co przy ich triumfie w pierwszej rundzie dawałoby im automatycznie tytuł mistrzowski. Tak się jednak nie stało, bo Emelec pokonał na wyjeździe 1:0 ostatnie w tabeli Deportivo Quito i utrzymał prowadzenie w tabeli. Gola na wagę trzech punktów i prawa gry o tytuł strzelił w 67 minucie Ángel Mena, który to dwie minuty wcześniej nie wykorzystał rzutu karnego.

LDU Quito pokonało u siebie 4:3 Independiente del Valle, a również mająca jeszcze szanse na wygranie drugiej tury Universidad Catolica zremisowała na wyjeździe 1:1 z Barceloną SC.


Ostatecznie czołówka tabeli końcowej II rundy wyglądała tak:
1. Emelec – 43 pkt.
2. LDU Quito – 42 pkt.
3. Universidad Catolica – 40 pkt.
4. Independiente del Valle – 37 pkt.

W fazie grupowej Copa Libertadores będą reprezentować Emelec (triumf w II rundzie) i LDU Quito (triumf w I rundzie), a w eliminacjach zagra Independiente del Valle (najlepszy bilans punktów z obu rund poza ich triumfatorami).

Zasady rywalizacji ligowej w Ekwadorze: Rozgrywki są podzielone na trzy fazy. W pierwszej i drugiej części, 12 drużyn rozgrywa ze sobą mecz i rewanż w systemie ligowym. Zwycięzcy obu części zdobywają automatycznie awans do najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych w Ameryce Południowej, Copa Libertadores. Spotykają się również w trzeciej fazie w dwumeczu, którego zwycięzca zdobywa tytuł mistrzowski. Chyba że ta sama drużyna jest najlepsza w obu częściach to wówczas automatycznie zostaje mistrzem. Drużyna z największą liczbą punktów z obu faz, która nie zagra w wielkim finale, zakwalifikuje się do fazy eliminacyjnej Copa Libertadores.

Comments are closed.