Finał Ligi MX .Porównanie zespołów cz.II

MXlpng_sxhhphq

Ostatnio staraliśmy się porównać zespoły Tigres UANL i Pumas na pozycji bramkarza i w obronie. Dziś zajmiemy się pomocą i atakiem. Ocenimy także kto ma większe szanse na tytuł.

Pomoc 

Od razu trzeba przyznać , że wybranie kto ma lepszych pomocników będzie szalenie trudne , bo obie ekipy pod tym względem są doskonałe , ale spróbujmy. Tigres mają tu mieszanke młodości z doświadczeniem .

Młody niesamowicie utalentowany Jurgen Damm , jest Meksykaninem pochodzenia niemieckiego i odkąd pojawił sie w Tigres gra równo i podnosi poziom gry ofensywnej .

Następnie weteran – Urugwajczyk Arevalo Rios . Bez wątpienia nie byłoby tak świetnych wyników Tigres bez spokoju jaki wprowadza Rios . Co więcej jako typowy urugwajski zawodnik zawsze gra z poświęceniem , czasem też zdobywa bramki i to ważne jak na przykład w półfinale Copa Libertadores przciwko Internacionalowi Porto Alegre .

Następnie Argentyńczyk Guido Pizarro . To gracz mniej znany , lecz jego wkład w rozbijanie ataków rywali jest nie do przecenienia . Sprawny i nieustępliwy a w dodatku szybki gracz . Z zawodników bardziej ofensywnych przede wszystkim Ekwadorczyk Joffre Guerron . Od pojawienia sie w klubie podniósł jego jakość ofensywną jednak po coraz głośniejszych transferach został troche odsunięty i głównie wchodzi z ławki . Jednak gdy juz wchodzi to zazwyczaj swym instyktem potrafi wspomódz zespół . Świetnie czuje sie zarówno jako skrzydłowy jak jako 9-tka .

Javier Aquino . Od razu musze poweidzieć że to jeden z moich ulubionych meksykańskich piłkarzy . Można mu zarzucić , że nie zrobił większej kariery gdy grał w Hiszpanii ( najpierw w Villarreal , potem Rayo Vallecano ) jednak to nie do końca od niego zależało . Ostatecznie jednak w lipcu wrócił do swego kraju i podpisał kontrakt z Tigres . Jest bardzo sprawny i szybki . Nominalnie gra na skrzydle , ale często schodzi do środka , świetnie czuje się w grze kombinacyjnej ( na jego zgranie z Gignaciem aż miło patrzeć ) .

 

 

Pumas bogactwo mają na bokach boiska . Na lewej stronie Ekwadorczyk Fidel Martinez , a na prawej Javi Cortez . Oni napędzają akcje oskrzydlające , oni dośrodkowują , ale tez często wykańczają akcje kolegów .

Wiele bramek dla Pumas pada z dośrodkowań i to właśnie dzięki tym graczom.W środku pomocy mamy w zależności od tego kogo trener desygnuje akurat na mecz – albo Meksykanina Cabrerę , albo Urugwajczyka Matiasa Britosa , ale zasadzie obaj pełnią tą samą funkcje mianowicie kreują grę . Co jest o tyle ważne , że gra Pumas opiera sie na częstej zmianie pozycji i przerzutach ciężaru gry ze środka na skrzydła , lub z powrotem .

Według mnie mimo wszystko w linii pomocy więcej jakości ma Tigres. Zdecydowanie każdy pomocnik w tej ekipie może być zarówno indywidualistą , jak i w razie potrzeby stanowić silne ogniwo zespołu . 

Atak 

Tu mamy dwa naswiska . Andre-Pierre Gignac i Rafael Sobis . Obaj bardzo doświadczeni , ten drugi w klubowej piłce latynoskiej wygrał w zasadzie wszystko gdy grał w Interze Porto Alegre . Ciągle jednak nie ma dość . jego doświadczenie i technika dają bardzo dużo zespołowi . Ostatnie podanie czy gra kombinacyjna tobjego silne strony .

Andre Pierre Gignac . Na początku troche zagubiony , co nie dziwi gdyż zupełnie nowe otoczenie , drugi koniec świata i potrzeba aklimatyzacji . Jednak gdy tylko to nastąpiło były snajper OM zaczął zdobywać bramki w każdym meczu i często w niełatwych sytuacjach z trudnych pozycji . Widać więc , że czuje sie na meksykańskiej ziemii bardzo dobrze . To od niego najbardziej zależy ile bramek zdobędzie w obu spotkaniach Tigres .

 

 

Pumas mają tu dwóch znakomitych snajperów Ismaela Sosę i Eduardo Herrere . W pierwszej części sezonu Argentyńczyk Sosa był najlepszych napastnikiem w lidze , zaraz za nim był Gignac i to ich rywalizacja będzie ozdobą dwumeczu .

Sosa,  podobnie jak Francuz Gignac , szybko zaadabtował sie do realiów ligi meksykańskiej i strzela jaknna zawołanie . Ma jednak obok siebie wsparcie w postaci Herrery który zawsze w trudnych sytuacjach jest na swoim miejscu . Ponadto zawsze na ławce czujny i gotowy jest van Rankin . Gracz , który jako rezerwowy , wpuszcany jest w końcówkach by jeszcze podmęczyć rywala .

Myśle , że w ataku większe bogactwo i kreatywność ma Pumas . Zawodnicy występujący w ataku tego zespołu zawsze są w stabue zagrozić rywalowi i swietnie umieją się uzupełniać . 

Trenerzy 

Tigres mają Brazylijskiego trenera Ferettiego . Jest to aktualnie jeden z najlepszych latynoskich trenerów , a z pewnoscią najlepszy brazylijski . Odkąd zawitał do Nuevo León , prowadzi Tigres z planem i z determinacją . To on zbudował obecną ekipę i zdecydowanie on najlepiej wie co zrobić by grała skutecznie i solidnie .

Pumas mają Memo Vasquéza . Należy mu oddać , że z zespołu , który przed sezonem przeszedł rewolucje kadrową , uczynił bardzo szybko jeden z najciekawiej grających zespołów w kraju i zaprowadził do finału . Widać jego filozofia się sprawdza , a pilkarze odnajdują się w niej tak jak należy .

 

 

Kto wygra ?? 

Od początku sezonu stawiałem na Tigres jako na głównego faworyta do mistrzostwa i zdaniannie zmieniam . Jednak nie mogę doczekać finału , ponieważ ich rywale także prezentują znakomitą piłkę . Jako że to dwumecz , różnice będą w obu spotkanch minimalne . Tigres jednak ze względu na doświadczenie i świetne zgranie powinni przeważać . Sądzę , że jeśli w pierwszym meczu wygrają to tytuł będzie ich . Obie ekipy powinny podreperować obronę , bo ci do gry w ofensywie nie można mieć do żadnej z nich zarzutu .

Poniżej jeszcze dla znających język hiszpański zapowiedź finałowego starcia

 

 

https://youtu.be/aq-sPH3Ncjc

Reasumując uważam , że mistrzem kraju powinno zostać Tigres , bo ma trochę więcej zalet i jest bardziej doświadczone w takich meczach . Jednak niech wygra lepszy . 

¡Viva el futbol Mexicano ! 

Comments are closed.