Tylko jeden spadkowicz w przyszłym roku

Komitet Wykonawczy AfA na wczorajszym nadzwyczajnym zgromadzeniu ustalił, iż po przyszłorocznym krótkim Torneo do drugiej ligi spadnie jedna drużyna, a nie trzy jak planowano wcześniej. To oznacza również, że Primera Division de Argentina będzie liczyła trzydzieści zespołów nieco dłużej aniżeli ledwo 1,5 roku. Od siebie skromnie dodam: „Huraaaaaa!” 

W linku tutaj można poczytać jaki będzie obowiązywał system ligi podczas pierwszej połowy 2016. Jeśli nagle nie wydarzy się jakaś rewolucja po wyborach na stałego prezesa Argentyńskiej Federacji Piłkarskiej (te odbędą się 1. marca przyszłego roku) to od sezonu 2016/2017 najwyższa klasa rozgrywkowa kraju tanga powróci do aktualnego formatu, z jakim mamy przyjemność podczas Campeonato 2015.

Cytat z nadzwyczajnego zgromadzenia AfA uchwalający zarządzenie: W czasie nadzwyczajnego zgromadzenia do porządku obrad włączono zmiany systemu spadków w Primera Division, które jednogłośnie przeszły przez Komitet Wykonawczy. W tym zarządzeniu uchwalono, iż w czerwcu 2016 będzie jeden spadkowicz zamiast trzech, co uregulowano z dniem dzisiejszym.”

Oczywiście w przeciwnym kierunku (z Primera B Nacional do Primera Division) również powędruje jeden klub. Druga liga w pierwszej połowie 2016 analogicznie jak pierwsza będzie podzielona na dwie grupy – ich zwycięzcy będą walczyć między sobą o awans.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Bowiem ja bardzo cieszę się niniejszą decyzją. Skoro Primera Division de Argentina ma zrzeszać trzydzieści zespołów, co po dłuższych przemyśleniach (dokonanych jeszcze w roku ubiegłym) bardzo przypadło mi do gustu, to niech formuła ta utrzyma się przez dłuższy czas zamiast rokroczne przeobrażać system rozgrywek czym niszczy się tę piękną ligę i jednocześnie odbiera kibicom chęć do oglądania jej.

Przypomnijmy, iż organizowanie przyszłorocznego krótkiego Torneo jest spowodowane przestawieniem ram czasowych sezonu ze startu w lutym i końcu w listopadzie/grudniu na dopasowany do standardów europejskich system, gdzie początek kampanii następuje w lipcu/sierpniu, a koniec w maju/czerwcu.

Ma to ułatwić przepływ transferów piłkarzy między Primera Division de Argentina, a Starym Kontynentem. Czas trwania okienek transferowych w Argentynie od przyszłego roku będzie zsynchronizowany z europejskim rynkiem.

2 Comments to "Tylko jeden spadkowicz w przyszłym roku"

  1. assurbanipal's Gravatar assurbanipal
    19 sierpnia 2015 - 11:16 | Permalink

    Ja chciałbym powrotu do 20 drużynowej Primera Division, ale rozgrywanej przez rok od sierpnia do maja/czerwca. Do tego europejskie zasady spadku 2-3 drużyn z końca tabeli. To pewnie jednak nie wchodzi w grę, a szkoda.

Comments are closed.