Wspaniałe pożegnanie Matíasa Almeydy w Banfield

Drużyna Banfield szybko otrząsnęła się po środowej klęsce z Boca Juniors w 1/16 finału Copa Argentina. Poniedziałkowego wieczora „El Taladro” zdeklasowali 4:1 przed własną publicznością będący w dole tabeli Arsenal de Sarandí. Tą kanonadą z stadionem Florencio Sola pożegnał się trener Matías Almeyda.

Otóż wychowanek River Plate jeszcze przed spotkaniem zapowiedział, iż po nim kończy swoją pracę w Banfield argumentując decyzję poczuciem wypełnienia swojej misji i koniecznością zmiany otoczenia (jak sam to ujął „zmiany powietrza”). Oznajmił, że jego relacje z piłkarzami oraz zarządem były dobre.

Mecz nie rozpoczął się dla miejscowych zbyt udanie. Już w 12 minucie to przeciwnik objął prowadzenie. Dośrodkowanie Hernána Fredesa w pole bramkowe skutecznie wykończył Federico Lértora zaskakując kapitana Enrique Bolognę nieoczekiwaną główką.

Jednakże radość Arsenalu nie trwała nawet kwadrans. W 25 minucie Juan Cazares fenomenalnie strzelił z rzutu wolnego na 21. metrze doprowadzając do remisu. Ciemnoskóry Ekwadorczyk udowodnił jaki geniusz w nim drzemie.

Pięć minut później zespół noszący przydomek „Wiertło” był już na prowadzeniu. Giovanni Simeone na skraju pola karnego wyminął wychodzącego bramkarza Estebana Andradę, a następnie obrońca gości wybił mu piłkę spód nóg, ale uczynił to tak niefortunnie, że podał do kolegi Gio – Facundo Castillóna, któremu nie pozostało nic innego jak tylko skierował futbolówkę do niemal pustej bramki.

Po dwóch szybkich ciosach gospodarze byli na prowadzeniu. Potem syn Diego Simeone zwieńczył pogrom. W 38 minucie wykorzystał dośrodkowanie sprzed linii końcowej boiska od Juana Cazaresa, zdobywając gola głową sprzed piątego metra. Tuż po przerwie król strzelców tegorocznego Sudamericano U-20 uzyskał trafienie numer dwa pakując futbolówkę do celu z najbliższej odległości po składnej akcji zakończonej podaniem od Facundo Castillóna.

Lipcowe nabytki Banfield spisały się na medal. W zielono-białej części południa Buenos Aires już chyba nikt nie płacze po Nicolásie Bertolo i Ricardo Noirze (dwaj wychowankowie Boca, sprzedani odpowiednio do River i Racingu).

Ale niewątpliwie poleją się łzy w wyniku odejścia trenera Matíasa Almeydy, który nagle z dnia na dzień postanowił zrezygnować z opieki nad ekipą. Trybuny Estadio Florencio Sola fantastycznie pożegnały długowłosego stratega i byłego reprezentanta Argentyny. Sam kapitan Enrique Bologna powiedział, że zawodnicy mimo okazałego tryumfu są bardzo smutni z powodu tego rozstania.

Almeyda

„El Pelado” objął stery w Banfield na początku kwietnia 2013, gdy „Verdiblancos” byli jeszcze drugoligowcem. Przez 2,5 roku łącznie poprowadził ich w okrągłych 100 meczach – 45 z nich wygrał, 27 zremisował i 28 przegrał. Aktualnie w tabeli Primera Division de Argentina są dwunaści z dorobkiem 29 punktów.

Kto będzie jego następcą? Mówi się o aktualnie bezrobotnych Jorge Almirónie oraz Juanie Antonio Pizzim, przewinęło się także nazwisko byłego piłkarza tego klubu, Javiera Sanguinettiego.

Tymczasowo klubem zajmie się Claudio Vivas (koordynator sekcji młodzieżowych). Będzie w tej profesji aż do czasu wyboru nowego szkoleniowca.

Banfield vs Arsenal de Sarandí 4:1 (3:1), gole – 0:1 Federico Lértora (12′), 1:1 Juan Cazares (25′), 2:1 Facundo Castillón (30′), 3:1 i 4:1 Giovanni Simeone (38′, 46′)

***

W drugim poniedziałkowym starciu doszło do niespodzianki. Walczący o awans do Copa Libertadores zespół Tigre zmarnował okazję by awansować do czołowej szóstki przegrywając 0:1 na własnym stadionie z Quilmes. Jedynego gola dla „Cerveceros” zdobył pod koniec pierwszej odsłony Claudio Bieler, kiedy wykorzystał rzut karny.

Po przerwie goście obronili zaliczkę mimo zdecydowanej ofensywy rywala. To już drugie zwycięstwo z rzędu Quilmes pod wodzą Facundo Savy. Jak widać zmiana na stanowisku trenera starego Julio Césara Falcioniego na młodego Savę okazała się wyborną decyzją. „Browarnicy” dzięki zwycięstwu okupują 18. miejsce w klasyfikacji. Zamierzają powalczyć w Liguilli o awans do Copa Sudamericana.

2 Comments to "Wspaniałe pożegnanie Matíasa Almeydy w Banfield"