Będzie baraż pomiędzy Boca i Velezem

Komitet Wykonawczy AFA podjął w czwartkowy wieczór decyzję o rozegraniu barażowego spotkania o prawo gry w fazie grupowej Copa Libertadores pomiędzy Boca Juniors i Velezem Sarsfield. Mecz odbędzie się 28 stycznia w Mar del Plata.

Informacja o tym, że baraż zostanie rozegrany pomimo sprzeciwu władz El Fortin została podana przez oficjalne konto AFA na portalu społecznościowym Twitter.

Przypomnijmy, że w najbliższej edycji Copa Libertadores wystartuje 6 argentyńskich klubów. Na razie pewni gry w fazie grupowej są River Plate, San Lorenzo, Huracan i Racing Club, a Boca Juniors mają zagwarantowany co najmniej występ w fazie kwalifikacyjnej.

6 miejsc dla Argentyny zajmą:
–  San Lorenzo – obrońca tytułu;
– najlepsza drużyna wg. tabeli łącznej Inicial 2013 i Final 2014 – Velez Sarsfield lub Boca Juniors;
– triumfator Final 2014 czyli River Plate,
– triumfator Inicial 2014 – Racing Club,
– triumfator Copa Argentina 2014 – CA Huracan
– najlepsza argentyńska ekipa w Copa Sudamericana 2014 – zagra w fazie kwalifikacyjnej – Boca Juniors lub Estudiantes La Plata;

Wg. tego drugiego kryterium i Velez Sarsfield i Boca Juniors zgromadziły po 61 punktów. El Fortin mieli jednak lepszy bilans bramkowy i uznano, że to oni zagrają w Pucharze Wyzwoliciela. W 30 lipca 2014 roku AFA wydała po prawie 3 miesiącach od zakończenia rozgrywek oświadczenie, że bilans bramkowy w tej sytuacji nie może być brany pod uwagę i pomiędzy zainteresowanymi drużynami zostanie rozegrany dodatkowy mecz. Władze Velezu zaprotestowały przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Prezydent AFA,  Luis Segura, przed ostateczną decyzją Komitetu Wykonawczego wyjaśniał: – „Kwestię barażu rozstrzygnie komitet wykonawczy, gdyż są dwie różne interpretacje przepisów. Velez opiera swoje zdanie na art. 112, który mówi, że w przypadku równej liczby punktów o miejscu w klasyfikacji decyduje różnica bramek, a Boca na art. 111, który mówi o możliwości rozegrania dodatkowego spotkania, gdy obie drużyny mają identyczną liczbę punktów, a miejsce decyduje o istotnej sprawie np. mistrzostwie czy awansie.”

Co oznacza powyższa decyzja dla Boca? W razie zwycięstwa w barażu Xeneizes od razu wystąpią w fazie grupowej Copa Libertadores 2015 i będą rywalizować w grupie 5 z wenezuelską Zamorą, urugwajskim Montevideo Wanderers oraz zwycięzcą pary kwalifikacyjnej pomiędzy urugwajskim Nacionalem Montevideo i drużyną Chile 3 (ktoś z pary Palestino – Santiago Wanderers). Natomiast jeżeli Bosteros ulegną El Fortin to będą zmuszeni zagrać w eliminacjach do fazy grupowej z ekwadorskim Independiente del Valle, a w razie przebrnięcia tej przeszkody zagrają w grupie 7 z kolumbijskim Atletico Nacional, paragwajskim Libertad i drużyną Ekwador 2 (Barcelona SC i Emelec walczą w barażach, która drużyna będzie w grupie 1 – wygrany , a która w 7 – przegrany). Natomiast Velez w barażu zagra o wszystko, bo w razie porażki nie wystąpi w Pucharze Wyzwolicieli, a jego kosztem w eliminacjach zagra Estudaintes La Plata.

telam.com – własne

Comments are closed.